Jak vybrat pračku a jak správně prát?

15. 1. 2018 - Zdeněk Císař - Rádce
Sedíte v křesle, z mobilu nastavíte program na pračce a ona šetrně, účinně, ale také úsporně vypere prádlo… Dnes už to není sen, je to realita. Poradíme vám s výběrem ideální pračky, která s výjimkou pověšení prádla zvládne snad vše.

Jak vybrat pračku a jak správně prát?

Díky moderním domácím spotřebičům dnes můžeme současně prát prádlo, mýt nádobí, péct oběd, a ještě u toho stihneme sledovat film. To je sice skvělé, ale pokrok má i jednu nevýhodu – člověk se může snadno ztratit v přehršli nových funkcí, které výrobci každý rok představují. Kdo by chtěl před každým nákupem strávit průzkumem trhu dlouhé hodiny? Právě proto se snažíme pravidelně radit s výběrem spotřebičů – dnes se zaměříme na pračky.

V pračkách jsou velké rozdíly a na vašich konkrétních preferencích záleží při výběru snad ještě víc než jen na ceně. Poradíme vám s rozhodnutím ohledně základních parametrů, pak se podíváme na některé méně známé (ale užitečné!) pokročilé funkce, a nakonec přihodíme pár tipů, jak se starat o pračku a jak správně prát. Připravte si koš se špinavým prádlem, jdeme prát!

Snad každý výrobce má unikátní chytrou technologii, která praní nějak reálně zlepšuje.

Je lepší plnit předem, nebo vrchem?

První otázkou při výběru pračky by mělo být: Jaká se nám vejde do koupelny? Máme dva základní druhy praček – s horním plněním a s předním plněním. Rozměry patří k nejzásadnějším rozdílům mezi nimi.

Vrchem plněná pračka bude nejspíš vaší volbou v případě, kdy máte nedostatek místa v koupelně. Nejen že má zpravidla sama o sobě menší rozměry, navíc není nutné mít místo před pračkou kvůli otevírání dvířek, které vyžadují i jinak tenké „slim“ pračky.

Nevýhodou je menší výběr, ale i tak lze vybrat pračku v různých cenových relacích a s rozmanitými funkcemi. I vrchem plněné pračky, i když jsou „obecně menší“, pak můžou mít velké kapacity praní třeba 10 kg.

Druhou variantou, v domácnostech vídanou častěji, je předem plněná pračka. Těch už je na trhu podstatně větší výběr. Většina z vás ocení možnost snazšího přesunu prádla z koše do bubnu a zpět – na rozdíl od vrchem plněné pračky totiž není nutné prádlo zvedat do výšky. Další výhodou předem plněné pračky je lepší stabilita, a hlavně „odkladový“ prostor na vrchu pračky, kam si můžete poskládat ručníky, odložit kosmetiku, prací prášky, a dokonce třeba i postavit sušičku.

Zase ale u většiny z předem plněných praček nemůžete přidat prádlo během praní, pokud tedy nemají speciální dvířka, jaké nabízejí například pračky AddWash od Samsungu.

Poslední zajímavou variantou jsou pak vestavné pračky, které třeba můžete skrýt v kuchyňské lince. Tam si ale dejte pozor mimo jiné na přílišnou hlučnost.

Samsung AddWash
I do pračky s předním plněním můžete během praní přidat zapomenuté prádlo… Když jde o pračku Samsung s dvířky AddWash.

Ani velká rodina nemusí prát šestkrát denně

LG F126G1BCH2N

LG F126G1BCH2N
velmi nadstandardní
kapacitu praní 12 kg.

Máte rozhodnuto ohledně plnění? Snad stejně důležitým parametrem je kapacita bubnu. Pokud si často říkáte: „Nebaví mě prát pořád dokola a každý den“, tak v dnešní době jsou na trhu pračky s kapacitou až 12 kg, což je sice skoro rarita, ale například firmy LG nebo Whirlpool jsou příkladem toho, že i takovou pračku lze vyrobit. Pokud nevyužijete tak extrémní objem, jsou běžné dostupné pračky různých kapacit, od nějakých 5 kg po stále ještě běžných 10 kg.

Při výběru si dejte pozor na to, aby buben nebyl příliš mělký – v tom případě se může při plnění stát, že vám prádlo bude vypadávat zpět z pračky ven. Také není dobré, pokud má buben příliš velké otvory pro průchod vody. Není pak příliš šetrný k prádlu. Naopak se hodí, když s ním pračka umí pořádně „zatočit“ – třeba šesti různými pohyby jako pračky s funkcí 6 Motion Direct Drive.

Kdo šetří, má za tři

Ani v současné době není dobré opomíjet spotřebu, ať už vody nebo elektřiny. Není tedy od věci prohlédnout si pořádně energetický štítek pračky, kde všechny potřebné údaje najdete. Tady je to opravdu prosté – čím méně, tím lépe.

6 Motion Direct Drive
LG nabízí pod označením 6 Motion Direct Drive hned šest různých pohybů bubnu.

 

Sousedi nemusí vědět, že perete

Kdy je pračka tichá?

50 dB: tichá pracovna
– hlučnost špičkové pračky při praní
60 dB: běžný hovor
– zvuk levné pračky při praní
70 dB: puštěný televizor
– hlasitost špičkové pračky při odstřeďování prádla
80 dB: puštěný vysavač v blízkosti
– hluk levné pračky při odstřeďování prádla


Hodně lidí ocení tichou pračku. Co si budeme povídat, když přes pračku neslyšíme televizi, není to úplně ideálně strávený večer. Když na vás ještě bouchají naštvaní sousedi, protože se praní protáhlo a hlasité ždímání otřásá domem v půl jedenácté večer, může to poněkud otřást vztahy v domě.

Naštěstí jsou na trhu už i opravdu tiché pračky, které v podstatě ani neslyšíte. Například pračky od LG a Electrolux jsou přebornice v tomto oboru, ale nejsou samy – stačí se podívat na údaj o hlučnosti v technických parametrech. Může se dokonce stát, že si na vás bude muset pračka pípnout, abyste vůbec věděli, že už doprala.

Bezpečnost na prvním místě

AquaStop

Díky technologii AquaStop můžete
mít klid – sousedy nevytopíte.

Nepodceňujte ani bezpečnost, a nemluvíme jen o prosté dětské pojistce. Dnešní pračky mají už řadu chytrých funkcí, díky kterým nevytopíte sousedy ani v případě poruchy. Mezi základní systémy patří například Aqua Stop, což je ochranný mechanismus, který chrání před únikem vody při poruše pračky nebo poškození přívodní hadice.

Další chytrou funkcí je ochrana proti přetečení – systémy, které hlídají stav vody ve spotřebiči a v případě poruchy zabrání vytékání vody z pračky ven. Nedílnou součástí moderních praček je i dětská pojistka, kterou ocení lecjaká maminka.

Proč nechtít něco navíc?

No a teď se dostáváme k něčemu zajímavému! Pračky už dnes můžou prát extra šetrně, extra efektivně, nebo prostě a jednoduše chytře – třeba je spustíte na dálku telefonem a prádlo na vás čeká vyprané po příchodu domů. O spoustě pokročilých pracích funkcí jsme připravili samostatné články, takže pokud vás nějaká z krátkého popisu zaujme, stačí kliknout…


S mobilem je praní hračka

Moderní pračky už umějí komunikovat s mobilním telefonem, zpravidla přes Wi-Fi. Různí výrobci mají pro chytré praní a pokročilé funkce různé názvy – jmenujme třeba diagnostiku Smart Check, díky které ušetříte za opraváře praček, nebo produktovou řadu SmartThinQ od LG, kde pračku můžete ovládat třeba z gauče (nebo klidně z práce) přes mobilní aplikaci.


 

Electrolux SensiCare

Program, který myslí za vás

Nacházíte v seznamu parametrů (v závislosti na výrobci) položky „6. smysl“, „SensiCare“, „Fuzzy Logic“ nebo podobná označení, jež značí, že má pračka mimořádné schopnosti? Zpravidla jde o hodně užitečnou funkci – senzory poznají, jaké je množství prádla a jak je špinavé, a podle toho pračka sama upraví parametry praní. Je díky tomu účinnější a efektivnější.

 

Samsung EcoBubble

Prádlo jako v bavlnce

Electrolux má UltraCare, Samsung pere s napěněnými bublinkami Eco Bubble, LG pere intenzivně, ale šetrně proudem vody TurboWash a Whirlpool zase pohybem bubnu i po skončení praní (FreshCare) udržuje prádlo načechrané, než ho vyndáte. Výrobci se prostě snaží, aby se prádlo zbavilo všech nečistot, ale zároveň netrpělo.

 


Plnou parou vpřed

Relativní novinka je parní praní – známé pod marketingovým názvem TrueSteam. Horká pára pomáhá proti mačkání, odstraňuje nepříjemné pachy a důkladně (ale šetrně) zničí alergeny. Navíc vodní pára nepracuje s žádnými chemikáliemi, takže je takové praní vhodné i pro lidi s citlivou pokožkou.

Jak správně prát?

Když už máte novou pračku vybranou, hodí se připomenout náš starší článek jak se starat o pračku a jak správně prát. I drahá a chytrá pračka totiž potřebuje majitele, který o ni řádně pečuje.

Budeme rádi, pokud si připomenete celý článek, ale když to vezmeme stručně, platí, že byste měli:

  • čistit šuplíčky na prací prostředky;
  • pečovat o těsnění kolem dvířek;
  • pravidelně pračku „vyvařit“ se speciálním prostředkem a
  • občas vyčistit filtr.

 

Péče o pračku: Topné tělísko
Vodní kámen poškozuje známá topná tělíska. Čistit byste měli i filtr, těsnění a šuplíčky na prací prostředky.

Co se samotného praní týče, je vždy lepší:

  • raději prát nadvakrát, než pračku přeplnit;
  • kontrolovat kapsy, aby do pračky nezapadly klíče či drobné;
  • nepřehánět to zbytečně s teplotou praní;
  • nešetřit na pracích prostředcích a
  • nechat pračku po praní větrat.


A protože mi ani znalosti ohledně praček nepomohly a nedávno jsem si jako úplný amatér obarvil nové povlečení narůžovo, tak na úplný závěr připomínám, že byste neměli míchat barevné a bílé prádlo – aspoň zpočátku, než se barvy trochu operou.
 

VŠECHNY PRAČKY

 

Autor článku

Zdeněk Císař

Nejčastěji moje jméno najdete u recenzí produktů nebo představení technologií. Nevím, jak se to stalo, možná mě maminka jako malého upustila na hlavu v obchodě s elektronikou, ale zajímají mě běžné spotřebiče i ta nejpodivnější technologická hejblátka. Škrabka na brambory s vestavěným satelitním přijímačem? Sem s ní! Snažím se ale psát odlehčeně a vžít se do role uživatelů, kteří nespí s klávesnicí pod hlavou.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů