basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Jak vybrat notebook?

4. 6. 2019 - Zdeněk Císař - Rádce
Do práce, na studium, domů na základní použití, herní mašinu, nebo multimediální univerzál? Notebook je v dnešní době už povinnou výbavou téměř každé domácnosti a vybrat ten pravý, jehož potenciál naplno využijete, ale u kterého nebudete připlácet za věci, jež nepotřebujete, není vzhledem k záplavě parametrů jednoduché. Mohou se od sebe totiž lišit jen písmenkem ve specifikaci procesoru, ale právě takové detaily rozhodují o vaší spokojenosti.

Jak vybrat notebook?
Poradíme vám s výběrem notebooku na práci, studium, sledování filmů i hraní her.
 

I staromilci už v dnešní době často volí notebook raději než klasický stolní počítač. Výhody přenosného počítače oceníte, i kdyby laptop nikdy neopustil váš dům. Představte si jen, jak se s notebookem položíte na gauči a pustíte si po práci seriál… Také můžete fotky z výletů protřídit už na dovolené a poznámky ze školy budete mít vždy kompletní a na jednom místě. Něco takového dříve nebylo možné, po rozšíření bezdrátových sítí Wi-Fi je však notebook vstupenkou do digitálního světa pohodlí.

V tomto článku se zaměříme na to, jak správně vybrat notebook, který bude odpovídat přesně vašim požadavkům a nabídne maximum muziky za co nejlepší cenu. Nejdřív se obecně podíváme na nejdůležitější hardwarové parametry, potom si představíme teoretické vhodné konfigurace podle toho, jaký má být hlavní použití vašeho notebooku.

Jak rozumět hardwaru notebooků?

Asi neexistuje odvětví, které by se vyvíjelo rychleji než elektronika. V případě výběru notebooků je proto pro laika velmi těžké se zorientovat ve spoustě udávaných parametrů. Je čtyřjádro lepší než jádra dvě? Jak to, že už nerostou frekvence? A co grafika? Pokusíme se vám základní body, které musíte zohlednit při výběru, představit lidsky a jednoduše.

Procesor: výkon především

Procesor je nejdůležitější součástkou notebooku, právě od něj se totiž odvíjejí tři čtvrtiny toho, co souhrnně označujeme jako „výkon“. Základní volba mezi značkami Intel a AMD byla zodpovězena poptávkou. AMD najdete dodnes jen u minima modelů, takže i když se značka hodně postavila na nohy a moderní procesory Ryzen jsou kvalitní, budeme se těmto procesorům věnovat mnohem méně než konkurenčním Intelům.

V případě AMD najdete dvě hlavní procesorové rodiny – „A“ a právě Ryzen. Co se áčkových týče, označují se např. A10, A8 apod., přičemž vyšší číslo značí i vyšší výkon, kdy nejrychlejší A10 odpovídá přibližně protějšku Intel Core i5. U Ryzenů je celkový výkon lepší, srovnatelný se „stejnou“ řadou u Intelu. Na výběr tedy máte základní řady Ryzen 3, 5 a 7, přičemž následné tisícové modelové názvy (například Ryzen 7 2700) opět rostoucím číslem značí vyšší výkon. Maličko stranou stojí řada AMD FX, která se soustředí na vyvážení výkonu a spotřeby.

Zpět k majoritnímu Intelu – ne proto, že by byl nutně lepší (nechceme AMD v žádném případě zavrhovat), ale protože na laptopy s Intelem prostě a jednoduše spíše narazíte na trhu. Procesory Intel se rovněž řadí do několika tříd, ze kterých vycházejí větve „levobočků“:

  • Intel Celeron a Intel Pentium jsou procesory určené těm nejméně náročným uživatelům. Textový editor zvládnou, YouTube taky, ale pořád mějte na paměti, že cena je jejich hlavní výhodou.
  • Intel Core i3 jsou chápány jako stabilní základ, který postačí většině uživatelů na práci i zábavu.
  • Intel Core i5 jsou procesory pro náročnější. Pokud nepoužíváte jiný počítač než notebook, neměli byste se pohybovat pod touto třídou.
  • Intel Core i7 je nejvyšší kategorie procesorů Intel (alespoň u notebooků), která má potenciál oslovit i ty nejnáročnější.
  • Intel Core M reprezentují snahu snížit spotřebu energie při zachování výkonu. Toho je dosaženo minimálním tepelným vyzařováním, někdy až do extrému, kdy není potřeba chladicí ventilátor.
  • Intel Atom jsou procesory do kompaktní elektroniky. Najdete je v telefonech, tabletech i některých základních noteboocích. Jejich cílem je minimální spotřeba, výkon proto není nijak závratný. V zájmu snazší orientace se u nich zavádí značení x3, x5 a x7 odpovídající adekvátním třídám u řady Core.

Procesor
Procesor neboli CPU: Miniaturní křehká součástka se stará o výpočty, takže výkon se odvíjí hlavně od ní.
 

Bohužel ani tímto seznamem výběr nekončí. Za prvé je po označení řady následuje podobné tisícové označení jako u AMD, zadruhé je dobré všímat si nenápadného písmenka v označení procesoru. Celý název tedy vypadá například takto: Core i7-8750H. Aby toho nebylo málo, použití písmenek se liší napříč generacemi. Intel pravidelně obměňuje celou modelovou řadu. Současná devátá řada má kódové označení Cannon Lake, předcházely jí Coffee Lake, Kaby Lake, Skylake, Broadwell, Haswell, Ivy Bridge, Sandy Bridge a Nehalem.

Co se tedy výše zmíněných písmen týče, nejvíce ilustrativní bude sedmá generace, jejíž zástupci jsou v laptopech dodnes často k vidění.

U značí procesor se sníženým výkonem a spotřebou (málo viděné Y ještě extrémněji sníženou spotřebu), H symbolizuje výkonnou grafiku, HK navíc ještě tzv. odemknutý procesor (zkušení uživatelé mu tak například můžou zvýšit výkon), Q symbolizuje čtyřjádrové procesory. Pokud byste se setkali s jiným označením, doporučujeme googlit – můžete být příjemně překvapeni, nebo naopak zjistit, že bude lepší hledat dál.

Spolu s procesorem si pak u notebooků bez samostatné (dedikované) grafické karty vybíráte i akcelerátor videa. Zde platí jednoduché pravidlo, že novější čip je výkonnější cca o 20 %. Tím se vracíme ke generacím procesoru. Novější by měla opravdu být výkonnější, nebo alespoň při stejném výkonu úspornější.

Operační paměť: Kolik RAM budu potřebovat?

Operační paměť

U operační paměti je více vždycky lépe než méně.

Oproti výběru procesoru je počítání operační paměti triviální. 4 GB jsou naprostým minimem, které moc nemůžeme doporučit, 8 GB asi nejčastějším standardem, se kterým se musí smířit většina uživatelů a který dostačuje. Skutečně luxusní notebooky mají i větší kapacitu RAM nebo používají rychlejší paměti, opačným extrémem jsou levné nebo kompaktní stroje, kterým na základní provoz podobný tabletu stačí 2 GB RAM.

Disk: Kam ukládat data?

K ukládání dokumentů, obrázků, programů i čehokoli jiného slouží disk. U současných notebooků najdete dva typy. Výrazně rychlejší, ale dražší a kapacitně menší variantou jsou tzv. SSD na bázi flash pamětí, nižší cenou za gigabyte a běžně větší kapacitou se pak vyznačují klasické HDD. Z SSD sice operační systém nastartuje během několika vteřin, ale místem budete muset šetřit.

Pevný disk, HDDPevný disk využívá na rozdíl od SSD pohyblivé součásti, jako je čtecí hlava na obrázku výše. Proto je pomalejší.

Pokud zvolíte variantu SSD, 128 GB je minimem, u běžných pevných disků najdete hodnoty nad 500 GB – zde záleží jen na vás, zda využijete celou kapacitu, nebo raději budete úspornější. Mějte však na paměti, že dvojnásobně velký disk nebude stát dvojnásobek ceny, ale zpravidla méně.

Jednoznačně doporučujeme SSD – rozdíl při každodenním použití, při každé hodině a minutě práce, je značný a opravdu jej pocítíte. Ideálem je pak samozřejmě kombinace plnohodnotného SSD i HDD.

S rozhodováním vám může pomoci náš článek: SSD vs HDD: Zvolíte rychlost, kapacitu, nebo snad obojí?

Displej: Jak velký? A co rozlišení?

Displej je kritickou součástí notebooku. Odvíjí se od něj nejen celková velikost zařízení, ale i potřebný výkon. Vyšší rozlišení si řekne i o vyšší výkon, na druhou stranu bude na takovou obrazovku příjemnější pohled, vejde se na ni více informací a texty budou vyhlazenější.

Nejčastěji potkáte kombinace úhlopříčky 15,6" s rozlišením Full HD (1920×1080 px). Nižší 1366×768 postačí, ale vysloveně doporučit ho už v dnešní době nemůžeme a níž byste neměli jít ani na menších displejích. Třetím nejrozšířenějším rozlišením je síť 1600×900 obrazových bodů. Lepší laptopy pak nabízejí rozlišení 2K nebo 4K, takže na násobně menším panelu je rozlišení stejně jemné jako u velkých televizorů. Pohled na takovou obrazovku je samozřejmě luxusní.
 

Rozlišení
Čím vyšší rozlišení, tím více detailů vidíte na stejné ploše. 4K je 4× jemnější než Full HD.
 

Jednoduché je pak rozhodování, zda displej matný, nebo lesklý. Matné LCD má méně výrazné barvy a vyšší čitelnost venku, protože logicky ukazují méně odrazů. Pro lesklé obrazovky platí živější barvy a horší čitelnost na slunci. Více času při rozhodování věnujte spíše otázce, zda by obrazovka měla být dotyková – z vlastní zkušenosti to u laptopu můžeme doporučit, na práci je to často mnohem lepší a pohodlnější než myš, natož touchpad.

Grafická karta: Nutnost pro média

Mnoho notebooků se prezentuje jako herní či multimediální – ve většině případů to značí, že počítač používá kromě grafického akcelerátoru v procesoru ještě samostatnou grafickou kartu. Toto řešení má několik výhod i nevýhod. Očekávaným benefitem je zvýšení výkonu ve hrách nebo při zpracování grafiky. Na skutečné hraní v detailech na maximu jsou vůči herním PC stále v nevýhodě. Například Nvidia ale rozdíly mezi desktopovými a notebookovými grafikami neustále snižuje. Mobilní grafické karty své stolní protějšky výkonově dotahují, aniž by tím utrpěla spotřeba.

Grafické karty Nvidia
Nvidia smazává rozdíly mezi desktopovými a notebookovými grafickými kartami.

Koukejte i mimo parametry

Hodí se neporovnávat notebooky jen jejich měřitelnými parametry. Vyzkoušejte si na našich prodejnách třeba stisk a rozložení klávesnice, pevnost víka kryjícího displej nebo umístění touchpadu. Právě u nejlevnějších notebooků jsou v těchto kvalitách podstatné rozdíly.


Chlazení je u notebooků zásadní.

Podle vašich potřeb by se měly odvíjet i požadavky na výdrž provozu na baterii. ultrabooky zvládnete celý pracovní den, u herních mašin budete za dvě hodinky reálného provozu rádi. Někdo vyžaduje rychlé konektory USB 3.0 a 3.1 (třeba i ve formě USB Type-C) pro připojení třeba externího disku, někomu stačí stařičký VGA port k projektoru, třetí člověk se neobejde bez HDMI. Dejte si také pozor na přítomnost „internetového“ portu Ethernet, který na některých extrémně tenkých ultraboocích může chybět. S rostoucím využitím Wi-Fi a Bluetooth sice lze některé konektory nahradit bezdrátovými technologiemi, pro objemné toky však bývá fyzický transport upřednostňovaný.

Pokud jste si už vybrali pár nadějných kandidátů, zaměřte se na výbavu. Bude se vám hodit čtečka paměťových karet? Využijete podsvícenou klávesnici? Potřebujete z nějakého důvodu DVD mechaniku? Máte zájem o dokovací stanici? Co numerická klávesnice, která je pro někoho nezbytností (třeba pro nás, kteří se živí psaním)?

Notebooky jsou neuvěřitelně variabilní zařízení, a pokud si netroufáte na výběr sami, nebojte se zeptat – je to výhodnější než utratit peníze za stroj, se kterým nebudete spokojeni.

My se nyní konečně podíváme na pár vzorových konfigurací, i když mějte na paměti, že jde jen o některé z mnoha možností. Vynecháme úplně nejlevnější modely, speciální laptopy pro děti, a jen okrajově zmíníme konvertibilní notebooky. Hlavní skupiny jsou podle nás následující:

Levný domácí notebook

Začínáme u základní kategorie, v níž se největší oblibě těší notebooky univerzální velikosti 15,6 palců (vhodné i pro přenášení) a také ty větší se 17 palci, které dokáží často nahradit starší stolní počítač, aniž byste potřebovali pracovní plochu rozšířit připojením monitoru. Cenově začínají použitelné modely už okolo 12 tisíc.

A co v dané kategorii požadovat? Na běžné použití je dostačující HD displej, nicméně už i zde lze narazit na HD+ a Full HD zobrazovače. Ty jednoznačně doporučujeme zejména těm, kteří si rádi vychutnají filmy ve vysokém rozlišení. Dnes už většinou nemusíte dělat kompromisy, takže pokud to není nezbytné, volte i u levného laptopu vyšší rozlišení.

Z hardwaru je pak standardem procesor Intel Core i3 zaručující svižné reakce i do budoucna, ale s Pentiem nebo procesory AMD také nešlápnete vedle. Rozhodně ale požadujte minimálně 4 GB operační paměti pro hladký chod více programů najednou, ideálně 8 GB, i kdybyste měli trochu připlácet.

Při výběru dejte pozor na to, zda počítač obsahuje už předinstalovaný operační systém Windows, někteří výrobci totiž v zájmu snížení ceny na minimum právě systém Windows vynechávají. Příjemnou věcičkou je pak fakt, že výrobci konečně i do nejlevnějších notebooků (vybraných) začínají nasazovat moderní SSD úložiště, které celý počítač a reakce výrazně urychlí a dříve byly benefitem pouze několikrát dražších strojů.

Teoretická konfigurace v této kategorii
15,6" Full HD displej procesor Intel Core i3 a vyšší 500GB pevný disk, ideálně SSD (i malé)  4–8 GB RAM  nainstalovaný operační systém Windows

Multimediální univerzál

Tato kategorie navazuje na předešlou, ovšem s tím, že multimediální notebooky už uspokojí nároky náročnějších uživatelů, kteří například chtějí občasně hrát hry, upravovat fotografie nebo si střihnout natočené video pro nahrání na YouTube. Velikostně tak opět jde převážně o 15,6 až 17,3palcové notebooky (někdy s konvertibilní konstrukcí a dotykovým displejem, zejména u 13 až 14palcových), ovšem s tím rozdílem, že cena se vyšroubuje výše – přibližně od 13 do nějakých 22 tisíc.

Nicméně velkým rozdílem je, že se můžete věnovat i náročnějším činnostem. Nutností je tak u multimediálních notebooků samostatná grafická karta – typicky zde jde o NVIDII GeForce nebo AMD Radeon či RX Vega.

DVD mechanika
Dneska je moderní streamovat filmy z internetu, ale možná najdete využití i pro klasickou DVD/Blu-ray mechaniku.
 

V otázce procesorů u multimediálních notebooků je celkem rušno. Doporučeným základem je některý model Intel Core i5, samozřejmě ideálně co nejnovější generace. Kdybyste snad sehnali model s Core i7, tím lépe.

Samozřejmě je důležité spárovat tyto komponenty s odpovídající operační pamětí – zde rozhodně doporučujeme minimálně 8 GB. Pak je na vás, zda zvolíte raději rychlost (SSD), nebo větší úložný prostor (HDD typicky s kapacitou 1 TB). V této kategorii už někteří výrobci kombinují i SSD a HDD. Lepší než tzv. hybridní disk je pak kombinace dvou plnohodnotných disků, ale samozřejmě musíte počítat s vyšší cenou

Teoretická konfigurace v této kategorii
15,6" Full HD displej procesor Intel Core i5 nejméně 128GB SSD a/nebo 1 000GB pevný disk  8 GB RAM  nainstalovaný operační systém Windows  klávesnice s podsvícením, abyste mohli pracovat i v noci

Konvertibly alias „dva v jednom“

Notebook HP Pavilion x360

HP Pavilion x360 je atraktivní notebook se nádherným 14" otočným dotykovým displejem.

S rozmachem tabletů se na trhu objevila nová třída notebooků, tzv. konvertibilní notebooky, které na trhu zůstávají i v době, kdy jsou tablety na ústupu. Některé poznáte na první pohled díky konstrukci, která umožňuje displej různě otáčet, naklápět nebo úplně oddělit a používat samostatně, jiné vypadají jako běžný notebook. Spojujícím atributem je dotykový displej a je jedno, jestli výrobce nazve takové zařízení 2v1 nebo „convertible“ – ve všech případech se jedná o malý a lehký počítač, který dokáže to, co tablet i notebook.

Výhody konstrukce byste jistě sami vymysleli: nepotřebujete připojovat myš, ovládání je díky gestům rychlejší a mnoho těžkopádných aplikací pro stolní počítače dokážete nahradit jejich odlehčenou mobilní verzí. Cenové rozpětí hybridních notebooků je široké, protože pokrývá jak náhrady tabletů, tak výkonné multimediální stroje. Proto ani nenabídneme žádnou konfiguraci.

Pracovní nástroj – ultrabooky

Pokud potřebujete počítač k práci, jsou podstatné vlastnosti jasné – spolehlivost, rychlost, snadná přenosnost a univerzálnost. Pokud vyloženě nepotřebujete numerickou klávesnici, je optimální volit model s velikostí okolo 14 palců pro jeho snadnou přenosnost – především pak v kombinaci s tím, že drtivá většina profesionálů si stejně zvětšuje pracovní plochu připojením monitoru. Cenově se lze pohybovat od 15 tisíc (pro ty, kteří spíše pracují s dokumenty atp. z hlediska menšího výkonu) výše.

Abyste nemuseli za dva roky upgradovat, doporučujeme požadovat nejméně 8 GB operační paměti pro bohaté možnosti multitaskingu, který v práci rozhodně oceníte, a některý z moderních procesorů Intel.

Pokud plánujete častěji cestovat, je lepší Full HD nebo jemnější displej, který zajistí příjemnější práci, a samozřejmě je zásadní i výdrž na nabití – běžně se v této kategorii pohybuje okolo 8 hodin, s čímž bude spokojen de facto každý. Pracovnímu notebooku by pak rozhodně neměla chybět čtečka otisků prstů, která uchová vaše data v bezpečí, a také portová výbava, jež zastřeší vše, co budete potřebovat. Chybět by tudíž neměla čtečka paměťových karet třeba pro snadné přesouvání fotografií, více USB (kde je nyní trendem do budoucna USB-C), a dle konkrétních požadavků to může být třeba čtečka čipových karet, speciální port pro dokování nebo DVD mechanika. Někdo může požadovat i LTE pro vložení SIM karty a připojení k internetu nezávisle na telefonu.

Práce na notebooku
Někteří profesionálové mají specifické požadavky na výbavu a výkon.
 

Samozřejmě že nejvýkonnější pracovní stanice pro nejnáročnější profesionály, jako jsou architekti, designéři atp. mohou stát několikanásobně výše kvůli specializovaným grafikám s drivery pro profesionální programy nebo pro práci s VR.

Otázkou pak je, zda požadujete Windows, nebo macOS. V této kategorii totiž profesionálové rádi volí nejen notebooky s Windows, ale i MacBooky, a to buď MacBook Air (kvůli nižší ceně jsou velmi oblíbené i u náročnějších studentů), nebo MacBook Pro. U verze Pro bývá většinou důvodem zejména skutečně perfektní Retina displej, vysoký výkon a zároveň perfektní mobilita – hmotnost bývá nižší než 1,4 kg.

MacBook Pro
Apple MacBook Pro je špičkově vybavený, výkonný, lehký a spolehlivý.

Teoretická konfigurace v této kategorii
14" Full HD displej procesor Intel Core i5 a vyšší  nižší hmotnost, vhodná pro přenášení • operační paměť alespoň 8 GB • čtečka otisku prstů • alespoň osmihodinová výdrž

Herní mašina

„Herní notebook neexistuje.“ To je oblíbená hláška některých staromilců, ovšem už dávno to neplatí. Nejvýkonnější notebooky jsou bez přehánění herní bestie, které si v otázce výkonu a herního zážitku nezadají s klasickými stolními sestavami. Navíc do nich výrobci jako Acer, Asus, Lenovo, HP či Dell a další promítají své zkušenosti například co se týče chlazení, možnosti přetaktování atp., což jsou pro skutečné hráče zásadní atributy. Výhodou je navíc i fakt, že herní notebooky nyní už pořídíte i za méně než 20 tisíc, což je oproti dobám dřívějším o poznání příjemnější cena.


Lenovo Legion Y530
Notebook Lenovo Legion Y530 si skvěle
poradí i s moderními hrami (recenze ZDE).

 

A co chtít? 15,6 až 17,3palcový displej – samozřejmě alespoň s Full HD rozlišením, abyste mohli naplno ocenit grafické schopnosti nejnovějších herních pecek (objevují se už i 4K obrazovky, ale u nich je nutné myslet i na výkon kvůli náročnosti her na grafickou kartu). Zásadní je pak správná kombinace procesoru, grafiky a operační paměti, aby se jednotlivé komponenty nebrzdily. Oblíbené jsou zde procesory Intel Core i5 a i7 s označením HQ (které na rozdíl od svých sourozenců nabízejí čtyři jádra a výrazně vylepšený výkon). Abyste z laptopu dostali maximum, je nezbytným minimem alespoň 8GB operační paměť (lepší je ale 16 GB nebo více) a odpovídající grafický čip.

V levnějších herních noteboocích to bývá NVIDIA GeForce GTX 1050, s níž si při Full HD rozlišení zahrajete drtivou většinu nejnovějších her na střední až vysoké detaily. U high-endu to pak bývá už například NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q ve spojení s Full HD displejem, ideální i na hraní na nejvyšší detaily v budoucích letech – tato investice se určitě vyplatí. Chybět pak nesmí ani velký prostor pro data – super je spojení SSD a HDD. Klasikou u herních počítačů je pak podsvícená klávesnice.

Naopak nelze vzhledem k vysokému výkonu čekat výdrž atakující 10 hodin (i když zde také výrobci odvedli slušný kus práce) ani lehoučké přenášení. Herní notebooky jsou sice lehčí než dříve, ale stále se počítá spíše jen s občasným přenosem a spíše vzácnější nutností použití bez adaptéru. Nicméně pár set gramů v tašce navíc určitě nebude problém výměnou za možnost hrát nejnovější hry i pracovat v profesionálních programech.

Teoretická konfigurace v této kategorii
15,6" (a větší) Full HD (a jemnější) displej 4–8jádrový procesor Intel Core i5 a vyšší  SSD + HDD • výkonná, nejlépe samostatná grafická karta • operační paměť 16GB DDR4 • kvalitní chlazení • luxusní výbava jako podsvícená klávesnice, dotyková obrazovka apod.

Doufáme, že jsme vás neodradili záplavou technických termínů a zkratek, a že náš článek vám pomohl se rozhodnout, jaký notebook je pro vás ten pravý… Pokud budete stále váhat, rádi vám osobně poradíme na některé z našich prodejen.
 

Všechny notebooky

Autor článku

Zdeněk Císař

Nejčastěji moje jméno najdete u recenzí produktů nebo představení technologií. Nevím, jak se to stalo, možná mě maminka jako malého upustila na hlavu v obchodě s elektronikou, ale zajímají mě běžné spotřebiče i ta nejpodivnější technologická hejblátka. Škrabka na brambory s vestavěným satelitním přijímačem? Sem s ní! Snažím se ale psát odlehčeně a vžít se do role uživatelů, kteří nespí s klávesnicí pod hlavou.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

Nejprodávanější produkty

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů