Jak vybrat ledničku?

25. 7. 2019 - Miroslav Sebera - Rádce
Dokážete si představit život bez ledničky? Pravděpodobně ne. Lednice se dnes počítá ke členům domácnosti a bývá i srdcem každé kuchyně. Vybíráte-li novou lednici, pomůžeme vám s výběrem i rozhodováním, abyste si vybrali přesně ten typ, který Vám bude vyhovovat.

V dnešní době budeme jen těžko hledat domácnost, která tohoto chladivého pomocníka nevyužívá. Dle statistiky je však pouze 10 % ledniček mladších tří let, jejich průměrné stáří je dokonce 15 let! Možná přesluhuje i váš spotřebič a začínáte přemýšlet o novém, úspornějším. Výborně, první krok je za vámi.  Pro to, abyste začali šetřit více energie i peněz, tak už zbývá jen správný výběr.

Kombinovaná lednička, oddělený mrazák, nebo americká lednice?

V prodejnách a e-shopech se setkáte se třemi hlavními typy chladniček. Samostatné ledničky, oblíbené modely kombinované s mrazákem nahoře či dole a tzv. americké ledničky. Většina zákazníků volí jednoznačně kombinovanou ledničku s mrazákem. Důvodem je jak velmi nízká spotřeba, tak minimum zabraného místa. Oblíbenější variantou je pak chladnička s mrazákem umístěným dole kvůli snadnějšímu přístupu k potravinám.

Samostatná lednička bez mrazáku je vzácnější. Najdete ji především v domácnostech, kde není prostor pro umístění vysoké kombinované chladničky.

Čím dál větší oblibě se těší americké lednice s dvoukřídlými dvířky. Na trhu nejsou žádnou novinkou a jsou čím dál dostupnější. Dnes si navíc můžete vybrat mezi klasickou dvoudveřovou, nebo čtyřdveřovou variantou. Výhodou čtyřdveřové lednice je bezesporu oddělený mrazák. Pokud tedy ukládáte větší množství surovin ke zmražení, stačí otevřít spodní dvířka a uspoříte více energie.

Jak velkou ledničku potřebujete?
Důležitý je samozřejmě počet členů domácnosti. Průzkumy ukazují, že na jednu osobu by měl prostor chladničky činit 50 až 70 litrů, plus dalších 20 litrů v mrazničce. Pro čtyřčlennou rodinu je vhodná chladnička o objemu alespoň 200 litrů a mrazákem o objemu 60 - 70 litrů. Chladicí prostor by měl být využit alespoň ze 70 %, jelikož chladit prázdný prostor je nehospodárné. Za každých nevyužitých 10 litrů objemu chladničky se roční spotřeba elektřiny zvýší až o 20 kWh, což činí téměř o tisíc korun navíc.

Ledničku vestavěnou a samostatně stojící si nespletete.

Vestavné, nebo volně stojící?

Zakomponování lednice do kuchyňské linky je praktické a vzhledově elegantní. Z hlediska spotřeby energie není mezi vestavnou a volně stojící příliš velký rozdíl.

V úsporné třídě A (a lepších) dosahuje spotřeba energie u obou typů od  0,3 do 0,8 kWh/den, což činí cca 3,5 - 7,5 tisíce Kč za 5 let provozu. Jediný rozdíl je v pořizovací ceně, která je u vestavných ledniček vždycky vyšší. Vestavby mají rovněž menší rozměry než volně stojící modely.

Co se týče vzhledu, evergreenem zůstává bílá barva, černé provedení najdeme méně a vítězí módní nerezový design.

Pozor! Ne všechny nerezové lednice jsou vybaveny oleofobní vrstvou zabraňující ulpívání otisků prstů.

Energetická (ne)náročnost

Ledničky jsou v provozu v podstatě nepřetržitě, a proto by měl být údaj o energetické náročnosti spotřebiče jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru. Moderní ledničky a mrazáky kategorie A++ zvýšily svou energetickou účinnost, a mají asi třetinovou spotřebu oproti patnáct let starým spotřebičům. Základní údaje vám poskytne energetický štítek. Je dobré vědět, že ty nejúspornější chladničky se pyšní spotřebou pouhých 0,3 kWh za den, což při průměrné ceně za elektřinu činí necelé 2 Kč denně.

Mrazicí výkon a akumulační doba

Důležitou veličinou je také mrazicí výkon, který udává, kolik kg čerstvých potravin je váš mrazák schopen zamrazit během 24 hodin. DATART nabízí kombinované ledničky s mrazicím výkonem od 2 do 33 kg/24 h. U samostatných mrazáků dosahuje mrazicí výkon i více než 40 kg / 24 h. Pokud se chcete vyhnout ledovým krystalům, pomůže vám právě rychlé zmražení.

A co představuje akumulační doba? Dobu uchování potravin ve zmrazeném stavu v případě, že bude mrazák odpojen od přívodu elektřiny. Běžně se pohybuje od 10 hodin výše a prodlužuje se zaplněním mrazáku. Častější otevírání během výpadku akumulační dobu naopak zkracuje.

Hlučnost

Při výběru nového spotřebiče zohledněte také hlučnost, jinak by vám taková permanentně hučící lednice mohla pěkně znepříjemnit život. Při srovnávání zjistíte, že u těch nejmodernějších se míra hlučnosti pohybuje dokonce pod hranicí normy, která činí 47 dB. V nabídce najdete i menší chladničky s hlučností pod 30 dB. Hlučnost spotřebiče však můžete částečně ovlivnit i sami umístěním do prostoru s tlumícími prvky (záclony, závěsy, koberce…). 

DATART radí:
• Neumisťujte chladničku blízko ke zdroji tepla (sporák, radiátor…), ani na příliš slunné místo, zvyšujete tím totiž její spotřebu.
• Lednička musí být vzdálena ode zdi minimálně 2-3 cm. Přílišným „naražením“ na stěnu zamezujete cirkulaci vzduchu. Výjimku tvoří lednice Bosch Perfect Fit, které můžete umístit přímo ke stěně či k nábytku.
• Pohlídejte si správnou teplotu: v chladničce +5 °C, v mrazničce –18 °C. Při každém stupni navíc se spotřeba navýší o 6 %.
• Nejúspornější je lednička při cca 70% zaplnění.
• U NoFrost chladniček se často stává, že lednice občas vydává zvuky – píská, hučí apod. Nemusíte se bát, nejde o závadu, ale o mechanický proces.
A nezapomeňte, že nikdy nesmíte do lednice ukládat teplé potraviny! Mohlo by dojít k výraznému nárůstu teploty a namnožení nežádoucích bakterií.

Technologie a příjemné detaily

Současné chladničky nabízejí mnoho technických vymožeností, které pomáhají udržet jídlo déle čerstvé. Při ukládání syrového masa, ale i ovoce a zeleniny oceníte funkci nulové zóny s nižší teplotou. Zde vydrží déle čerstvé i potraviny rychle podléhající zkáze, jako je sýr nebo salát. Standardem bývá i beznámrazový systém (No Frost) nahrazující starší automatické odmrazování. 

Hodit se může i antibakteriální ochrana potravin chránící před pachy a škodlivými mikroorganismy. Prodloužení doby čerstvosti ovoce a zeleniny zajišťuje systém zabraňující pronikání suchého vzduchu. Ten z potravin odvádí nadměrnou vlhkost, a zabraňuje tak plesnivění. 

Věděli jste, že každých 5 mm námrazy zvyšuje spotřebu o 30 %?

Starší systémy modelů se dvěma kompresory jsou již překonány. Standardem je dnes pouze jeden kompresor, a to s jedním, nebo dvěma okruhy. Dvouokruhový systém se dvěma termostaty, umožňuje kromě vypnutí mrazicí a chladicí části zvlášť také nezávislé a přesnější nastavení teploty v chladničce a mrazničce.

Vnitřní uspořádání

Na trhu je obrovská nabídka ledniček, proto i vnitřní uspořádání jsou velmi různorodá. Vysoce ceněné jsou vyjímatelné police z tvrzeného skla. Nejen, že jsou skoro nerozbitné, ale umožňují vám rozdělit prostor a maximálně jej využít. Nápoje tak můžete kromě poličky ve dveřích a drátěného stojanu postavit i na klasické pozice.

Počítejte také s tím, že jednotlivé pachy v lednici by měly být, pokud možno, oddělené. Často se setkáte s tzv. neutrální zónou (nulová zóna, biofresh – výrobci používají různé názvy), co umožňuje oddělené nastavení teploty a vlhkosti. Tato zóna má dvojí využití: zaprvé v této zásuvce potraviny neosychají a neztrácí tak rychle vitamíny, zadruhé se jejich pach nedostane, kam nemá.

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru!

Autor článku

Miroslav Sebera

Milovník kvalitní hudby, aktivní muzikant a textař. Píšu rád a s chutí. Nejraději o věcičkách, které vydávají nějaký zvuk. Dětské klávesy? Hi-Fi soundsystém? Elektronický budík? Bude mi potěšením. Stačí dodat téma, počet stránek, šibeniční termín a nevyčerpatelnou zásobu dobré kávy.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

Nejprodávanější produkty

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů