Video: Fotoškola s Canonem - Jaký objektiv vybrat na váš Canon fotoaparát

14. 1. 2021 - Hana Smětáková - Rádce
Přinášíme sedmý díl našeho seriálu fotoškoly s Canonem. Tentokrát se v něm podrobně zaměříme na výběr objektivu pro váš Canon fotoaparát. Tak s chutí do toho.
 

Díl 7.: Jak vybrat objektiv na Canon fotoaparát

Předcházející díly:

1. díl fotoškoly s Canonem najdete zde.

2. díl fotoškoly s Canonem najdete zde.

3. díl fotoškoly s Canonem najdete zde.

4. díl fotoškoly s Canonem najdete zde.

5. díl fotoškoly s Canonem najdete zde.

6. díl fotoškoly s Canonem najdete zde.

 

Každý žánr fotografování vyžaduje trochu jiný objektiv. Pokud například budete fotit sportovce, objekty na delší vzdálenost nebo divokou zvěř v přírodě, sáhnete spíše po delším ohnisku (teleobjektivu) s ideálně rychlejším ostřením

Naopak při fotografování interiérů vám přijdou vhod širší ohniska a u portrétních snímků budete preferovat pevná a zároveň světelná skla.

Fotoskola s Canonem - objektivy

Jednotlivé objektivy se primárně rozdělují podle bajonetu, ohniska a světelnosti. 

Řazení podle bajonetu

Každý objektiv je vybaven bajonetem. Jedná se o místo, kde se objektiv spojuje s fotoaparátem. U Canonu přitom v tuto chvíli rozlišujeme 3 bajonety. 

Nejmenší bajonet EF-M je speciálně designovaný pro kategorii APSC mirrorless. Jeho drobnou nevýhodou může být to, že objektivů EF-M není příliš mnoho. Nicméně skrze redukci mezi EF-M a EF však lze použít celou plejádu objektivů původně designovaných pro klasické zrcadlovky.

Fotoskola s Canonem - bajonet

Druhý bajonet nese označení EF/EF-S. EF bajonet je nejrozšířenější a historicky navržen na velikost, kterou jsme nazývali full frame. EF-S objektivy jsou designované na menší senzor. To znamená taky na zrcadlovku, třeba Canon EOS 850D nebo Canon EOS 250D (obecně na EF-S kategorii). Použít u nich však můžete i objektivy EF.

Nejnovějším bajonetem RF je osazen mirrorless svět full frame fotoaparátů. Rodina těchto bajonetů se přitom postupně rozrůstá. Na tento RF bajonet nasazujete RF objektivy a díky redukci RF-EF můžete nasazovat i další objektivy z nabídky značky Canon. 

Fotoskola s Canonen - snimac

Řazení podle ohniska

Pokud vybíráte univerzální objektiv, je vhodné zvolit nějaký výchozí model. V tomto případě se může jednat například o Canon 18-55 mm

Když naopak vsadíte na hodně široký objektiv, třeba Canon 10-18 mm, dostanete možnost fotografovat třeba v interiérech, kde není kam odstoupit. 

Pokud by vám základní objektiv nestačil, co se přiblížení týče, můžete vsadit třeba na teleobjektiv Canon 55-250 mm, díky kterému si můžete snadno přitáhnout scénu, pokud se k ní už nemůžete dále přiblížit. 

Fotoskola s Canonem - ohniska

Objektiv s rozsahem 10-8 mm se hodí pro krajinářskou fotografii nebo při focení interiérů.

Řazení podle světelnosti

Toto dělení je vhodné používat dle toho, jaký žánr chcete fotografovat. Světelnost objektivu přitom symbolizuje poměrně důležitý parametr. Je vždy napsána na objektivu a značí, kolik světla projde skrze objektiv a kolik se ho naopak „ztratí“. 

Čím vyšší má číslo této světelnosti, tím méně světla jím projde. Naopak čím je číslo světelnosti nižší, tím více světla objektivem projde. 

Díky vyšší světelnosti přitom můžete fotografovat na nižší clonová čísla a tím pádem pracovat s malou hloubkou ostrosti, což oceníte zejména u portrétních fotografií. Světelné objektivy jsou také ideální volbou při focení v horších světelných podmínkách.

Fotoskola s Canonem - svetelnost

Popisky na objektivech

Na každém objektivu vždy najdete popisky, které vám o nich prozradí všechny důležité informace

Nachází se zde v prvé řadě písmena, která značí, o jaký typ bajonetu se jedná. Dále zde najdete rozsah ohniska a světelnost objektivu. Písmena IE značí, zda se u objektivu nachází stabilizátor a nechybí ani označení typu ostření. Parametry se přitom u jednotlivých objektivů mírně liší. 

Chci fotoaparat Canon

Autor článku

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů