basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Recenze Xiaomi Amazfit Verge: Nenápadné hodinky, které umí

8. 2. 2019 - Radek Bařina - Produkty
Ve světě chytrých hodinek patří Xiaomi mezi významné hráče. Nejnovější model, který se snaží zaujmout zákazníky, nese název Xiaomi Amazfit Verge. My jsme měli příležitost tyto chytré hodinky několik dnů testovat a musíme přiznat, že přes nesmělý začátek si nás nakonec opravdu získaly. Zajímá vás víc?

Xiaomi_amazfit_verge

Nejnovější model inteligentních hodinek od známé čínské značky Xiaomi – Xiaomi Amazfit Verge.

Matoucí první dojem

Xiaomi Amazfit Verge - technické parametry:
Displej: 1,3" AMOLED (360x360)
Procesor: Dvoujadrový 1,2 GHz
Operační paměť: 512 MB RAM
Interní paměť: 4 GB
Baterie: 390 mAh
Technologie: Bluetooth 4.0, GPS, GLONASS, IP68
optický snímač tepu, kompas, akcelerometer, krokoměr
senzor okolního osvětlení atd.
Kompatibilní s OS: Android 4.4 a vyšší; iOS 9.0 a vyšší
Rozměry a hmotnost: 43 × 43 × 12,6 mm, 46 g
Barvy: bílá, modrá, šedá

Plastový vzhled a jednoduše řešený ciferník prozrazují, že hodinky cílí na sportovce a uživatele, kteří upřednostňují praktičnost před designem. Do módního světa zkrátka určeny nejsou, více než kde jinde zde ale platí, že první dojem není vypovídající. Vzhled hodinek je poplatný ceně, která je velmi sympatická a plasty mají navíc i jednu velkou výhodu – jsou lehké. Amazfit Verge tak na ruce takřka neucítíte (jen 46 gramů), což ocení nejen sportovci.

Design hodinek si můžete vylepšit výměnou řemínku. Ta je snadná a díky klasickému průměru 14 mm v pohodě koupíte takový řemínek, který bude dokonale ladit s vaším vkusem. Potěší i kompaktnost ciferníku. Oproti většině konkurentů je jeho průměr menší, zároveň se ale rozhodně nemusíte bát, že by byl displej nepřehledný a údaje nečitelné. Hodinky jsou tak vhodné i pro malá zápěstí.

amazfit_Verge

Na Xiaomi Amazfit Verge najdete jediné tlačítko. Je oranžové a umístěno je vpravo nahoře.  Jeho provedení nám nepřišlo úplně šťastné. Je poměrně malé, navíc schované za horní hranou hodinek – nedostává se k němu zrovna nejpohodlněji. Obzvlášť to platí při nasazených rukavicích, kdy se však zároveň bez tlačítka neobejdete, dotykový displej totiž v klasických rukavicích ovládat nelze.

Na pravoboku najdete ještě mikrofon, nalevo pak hlasitý reproduktor, který poslouží nejen pro telefonní hovory, ale také pro poslech hudby či hlasového trenéra. Na spodní straně hodinek narazíte na napájení a optický snímač tepové frekvence. Ten je mírně vystouplý, při běžném nošení jsme však tento výstupek nevnímali. Celkové zpracování působí pevně a kvalitně. Zklamáni budou milovníci vody. Amazfit Verge splňují certifikaci IP68, nevadí jim tedy prach ani déšť, ale pobyt v bazénu by pro ně mohl být smrtící.

 

Díky certifikaci IP68 jim pár kapek vody neublíží, plavání však nezvládnou…

Povedený displej

Obrazovka bude pravděpodobně druhou věcí, kterou na kterou narazíte a věříme, že si šplhne. 1,3“ AMOLED displej s rozlišením 360 × 360 a sklem Gorilla Glass 3 s antireflexní vrstvou vypadá opravdu výborně. Navíc díky senzoru okolního osvětlení se jas obrazovky dokáže přizpůsobovat vnějším podmínkám, jeho čitelnost je tak velmi dobrá i na přímém slunci. Displej je v základním nastavení zhasnutý, pokud ale zvednete ruku a natočíte ciferník k očím, automaticky se na něm rozsvítí čas.

Touto akcí se sice rozsvítí obrazovka, ale neaktivuje se dotykové ovládání. To zprovozníte teprve dvojitým poklepáním na displej nebo stiskem tlačítka. Tato ochrana před nevědomým používáním dotykového displeje rozhodně má význam, především při sportování byste určitě neocenili, kdybyste omylem deaktivovali záznam aktivity apod. 

amazfit_xiaomi_1

Jestli vám nevyhovuje, že displej je v základním nastavení zhasnutý (nezobrazuje se ani čas), můžete si aktivovat funkci Screen Lock, která se postará o to, aby byl čas nonstop viditelný.

Co najdete uvnitř?

O opravdu svižný chod hodinek Xiaomi Amazfit Verge se stará dvoujádrový procesor s frekvencí 1,2 GHz. Operační paměť má 512 MB a úložný prostor 4 GB, přičemž zhruba polovinu máte k dispozici pro uživatelská data – aplikace, hudbu apod. Pro sledování pohybových aktivit jsou hodinky vybaveny navigačními systémy GPS a Glonass, nechybí ani Wi-Fi, Bluetooth 4.0 či NFC. Mezi dalšími senzory pak najdete akcelerometr, krokoměr, kompas či gyroskop. Zamrzí jen chybějící podpora technologie ANT+, kterou se připojují externí snímače (tepu, kadence apod.).

amazfit_xiaomi_2

Pohybové aktivity pod dohledem

Postupně jsme se dostali k jedné z největších předností hodinekměření sportovních (pohybových) aktivit. V základu jich hodinky nabízejí více než 10 – od běhu a cyklistiky přes lyžování až po tenis, jízdu na rotopedu nebo cvičení na elypticalu. Chybí jen vodní sporty – jak jsme již zmínili, hodinky nejsou určeny pro plavání.

amazfit_xiaomi_3

Při měření výkonů si pak Xiaomi Amazfit Verge nezadají s klasickým sporttesterem. Dle zvolené aktivity hodinky zaznamenávají celou řadu údajů – vzdálenost, maximální/průměrnou/aktuální rychlost, čas pohybu, celkový čas aktivity, tepovou frekvenci atd. Sami si navíc můžete zapnout nejrůznější upozornění, například na okruhy/úseky, tepovou frekvenci... Po ukončení aktivity si můžete výsledky prohlédnout v přehledných tabulkách a grafech, po synchronizaci s chytrým telefonem se informace zobrazí i v aplikaci.

Měření jednotlivých činností je opravdu dobře vyladěné. Při sjezdovém lyžování například hodinky zaznamenávají aktivitu pouze ve chvíli, kdy opravdu sjíždíte z kopce dolů. Ve chvíli, kdy dojedete do řady pod lanovkou, se měření automaticky zastaví a spustí se zase až ve chvíli, kdy odstartujete další sjezd. Díky tomu získáte nezkreslené údaje a dozvíte se třeba to, že ze tří hodin lyžování jste samotnou jízdou po sjezdovce strávili jen necelou půlhodinu. Holt pravda někdy bývá krutá.

amazfit_xiaomi_4

Přesnost musí být

amazfit_xiaomi_5
Hodinky Xiaomi Amazfit Verge dokážou sledovat i vaši běžnou každodenní aktivitu.

Potěšila nás i přesnost měření. Při testu jsme ji srovnávali s jedním nejlepších sporttesterů na trhu a výsledky byly takřka totožné – lišily se maximálně v jednotkách procent. Jedinou výjimkou byla naměřená nadmořská výška, což je ale pochopitelné, protože Xiaomi Amazfit Verge nemají barometrický výškoměr. Celkově je na zaznamenané údaje rozhodně spolehnutí a platí to i pro optický senzor tepu. Ten je přesný a spolehlivý… tedy v případě, že nesportujete v mrazu. Zde ale nejde nedostatek hodinek, nýbrž technologie.

Optické měření tepu na podchlazeném zápěstí obecně nefunguje příliš přesně a hodně zde závisí i na fyziologii každého člověka. V mém případě optický snímač výrazně podměřoval, úplně stejnou zkušenost jsem ale udělal se všemi optickými snímači, které se mi v zimě dostaly na ruku. Pokud je pro vás přesná tepovka důležitá i v mrazivých dnech, je zde řešení v podobě hrudního pásu, který s hodinkami propojíte přes Bluetooth.

Kromě sportování sledují Verge i vaši běžnou aktivitu. Každý den vám spočítají ušlé kroky (mobilní aplikace dokonce vyhodnotí, zda (a jak dlouho) jste šli rychle, běžným tempem nebo pomalu. Sečtou vám také vystoupaná patra či spálené kalorie. Permanentně můžete sledovat svou tepovou frekvenci a její vývoj během dne a aktivní jsou hodinky dokonce i když sníte. V těch chvílích sledují váš spánek – v kolik jste usnuli, kdy jste se probudili, kolik času jste strávili v hlubokém spánku a kolik naopak v lehkém atd. I tyto údaje můžete následně analyzovat.

amazfit_xiaomi_6

Celkově sportovní funkce rozhodně chválíme. Vrcholovým sportovcům možná bude chybět měření kondice (VO2 Max), automatická synchronizace se sportovními aplikacemi (Strava apod) nebo možnost připojit externí snímače přes technologii ANT+. Většinu rekreačních sportovců by ale měly chytré hodinky Xiaomi Amazfit Verge zcela uspokojit. My byli velmi příjemně překvapeni.

Chytré funkce pro maximální pohodlí

amazfit_xiaomi_7
Hodinky Xiaomi Amazfit Verge je možné spárovat se smartphonem a analyzovat dosáhnuté výsledky pomocí aplikace Amazfit Watch.

U chytrých hodinek se samozřejmě předpokládá jejich úzká spolupráce s mobilním telefonem. Xiaomi Amazfit Verge k tomu vyžadují smartphone vybavený operačním systémem Android 4.4 (a novějším) nebo iOS 9.0 (a novějším). Navrch je potřeba mít v mobilu nainstalovanou aplikaci Amazfit Watch. Přes ni probíhá párování hodinek, nastavení uživatelského účtu, aktualizace hodinek, instalace aplikací, změny ciferníku, nastavení notifikací a samozřejmě i vyhodnocování vašich aktivit, zkrátka vše podstatné. Samotná aplikace je hezká a přehledná, synchronizace dat mezi hodinkami a telefonem fungovala taktéž na výbornou.

Ve chvíli, kdy se ve vašem mobilu objeví notifikace, okamžitě vám vyskočí i v hodinkách (samozřejmě, máte-li ji povolenu). Notifikace můžete číst, stejně tak lze prostřednictvím hodinek přijímat telefonní hovory. Nechybí předpověď počasí, hudební přehrávač, stopky či kompas, naopak jsme v základu postrádali kalendář.

Zmínit musíme i ochranu proti ztrátě telefonu. Pokud máte mobil s hodinkami synchronizovaný, tak ve chvíli, kdy se od něj vzdálíte na více než 10 metrů, budete upozorněni. Už se tedy nestane, že by vám telefon vypadl z kapsy, aniž byste se o tom včas dozvěděli.

Jedna skutečnost ovšem mnohé našince nepotěší – chybějící čeština. Pro většinu uživatelů by to neměl být zásadní problém, hodinky jsou přehledné a nabídky menu smysluplné a intuitivní, mohou se však najít ti, kteří rodnou řeč mohou postrádat. Dá se však předpokládat, že s některou z aktualizací dorazí do hodinek i čeština.

amazfit_xiaomi_8

Ovládání hodinek je intuitivní 

Základní obrazovku hodinek tvoří ciferník. Po odemčení dotykového displeje (stiskem tlačítka nebo poklepáním) můžete listovat mezi dalšími obrazovkami. Tahem prstu směrem dolů se vám zobrazí základní přepínače – můžete zde například (de)aktivovat letadlo, upravovat jas a hlasitost nebo hodinky restartovat/vypnout. Tah prstem nahoru zobrazí aktuální notifikace a přejedete-li prstem zprava doleva, zobrazí se vám widgety předinstalovaných aplikací atd.

Ovládání hodinek je zkrátka velmi jednoduché a logické, takže si ho během pár dnů osvojíte.

Velmi dobrá výdrž

amazfit_xiaomi_9
Hodinky Xiaomi Amazfit Verge s nabíjecí základnou.

Výdrž je výrazně ovlivněna tím, jak hodinky používáte. Výrobce udává pět dní, pokud ale nebudete zapínat GPS, popřípadě nebude využívat kontinuální snímání srdečního tepu, můžete tuto hodnotu protáhnout až na 14 dnů. A samozřejmě naopak, při celodenní sportovní aktivitě se všemi zapnutými snímači dáte baterce rychle na frak. Minimálně den v maximálním zatížení ale hodinky zvládnou. Podtrženo, sečteno, běžní uživatelé sportující několik hodin týdně se na výrobcem udávaných pět dnů bez problémů dostanou a naše zkušenost říká, že by tuto metu mohli i překonat. I výdrž tak můžeme hodnotit pozitivně.

Trochu komplikovanější je to s nabíjením. Amazfit Verge totiž musíte vložit do kolébky, což ještě není nejhorší, vytáhnout je po nabíjení ven však dá docela práci. Rozhodně si dokážeme představit přívětivější způsoby. Samotné nabíjení je poměrně rychlé, z 0 na 100 % nabijete hodinky cca za hodinu.

Závěr

Xiaomi Amazfit Verge nás příjemně překvapily. Po rozpačitém prvním dojmu u nás až do konce testování sbíraly takřka samé kladné body. Povedený displej, intuitivní ovládání, dobrá výdrž, chytré funkce a velmi kvalitní a dle našich poznatků i přesné měření sportovních aktivit, to vše jsou důvody, pro které si nás tyto Xiaomi hodinky postupně získaly. Pokud si potrpíte na design, těmto hodinkám se vyhněte, pokud ale sázíte především na praktičnost a chcete chytré hodinky s množstvím sportovních funkcí a atraktivní cenou, Xiaomi Amazfit Verge jsou výbornou volbou!

 

Klady (+): Zápory (-):
+ povedený displej - uživatelsky méně pohodlné nabíjení
+ bezchybná komunikace s telefonem - chybějící čeština
+ sportovní funkce - jen certifikace IP68 (nejsou vodotěsné)
+ chytré funkce - nepříliš atraktivní vzhled
+ kontinuální snímání tepové frekvence  
+ dobrá výdrž  
+ atraktivní cena  

Koupit_amazfit_verge

Autor článku

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů
Zadáte-li číslo své iBOD karty, uvidíte u produktů, jakou slevu můžete získat.    
_______