Recenze JBL Yurbuds Inspire 400: Parádní na sport

6. 6. 2016 - Miroslav Sebera - Produkty
Než se pustíte do čtení, mrkněte se na kterékoli video z oblasti sportu. Co uslyšíte? Rock, metal, hip-hop, dubstep, zkrátka hudbu všemožných žánrů. Sluchátka JBL Yurbuds Inspire 400 slouží primárně k tomu, abyste mohli poslouchat i během pohybu. Co z nich dělá ta pravá sluchátka na sport?

Sluchátka používá více či méně každý. Hodí se v tramvaji, v autobuse, ve vlaku… Automaticky byste proto předpokládali, že při běhu nebo na kole s nimi taky problém nebude. Myslel jsem si to samé a vyrazil na menší výlet na kole s plánem, že cestou tam použiju svá klasická sluchátka a při návratu vyzkouším Yurbuds Inspire 400 pro porovnání.

První kilometry ubíhaly rychle. Pokud si odmyslím hučení vzduchu proudícího kolem kola, nebylo, nač si stěžovat. Pedály se točily do rytmu, ve sjezdech jsem překypoval odvahou, při stoupání energií. Jenže za půl hodiny má nespokojenost narůstala. In-ear špunty mě sice netlačily, ale cítil jsem, že míra komfortu s rostoucí únavou klesá, nevědouc proč. Nakonec jsem (částečně v touze vyzkoušet něco nového) musel střídat ještě před polovinou trasy.

Z ucha určitě nevyletí

Už konstrukcí jsou Yurbuds unikátní. Někomu připomínají sluchátka odlitá přesně podle uší budoucího majitele, já bych jejich vzhled popsal větou: „Kříženec špuntů a pecek.“ Je to zvláštní? Trochu ano, ale má to svůj důvod. Inspire 400 vypadají navenek jako poměrně obyčejné černé pecky s červeným logem výrobce, dámská varianta je pak bílá. Jenže tam, kde byste čekali mřížku kryjící měnič, mají Yurbuds silikonové měkčení. Teprve z něj pak vybíhá úzký pogumovaný špuntík, který se zasune do zvukovodu.

Při prvním nasazování se maličko zděsíte. Za prvé, tohle že se mi má vejít do ucha? Za druhé, nehodí se spíš slovo aplikovat než nasadit? Stačí objevit správný fígl a zjistíte, že Yurbuds do ucha vklouznou jak střevíček na nohu Popelky: musíte je přiložit a po spirále zanořit do ucha.

Tento patent nazvaný Twistlock má obrovskou výhodu – sluchátko z ucha nevypadne, ani kdybyste skákali salta. Tento fakt jsem si ověřil i empiricky na trampolíně. Podstatné však je, že ani při delší jízdě se komfort nošení Inspire 400 nesnižuje.

Zvukový projev plochý, ale zdravý

Údajně za to může plošší zvukový projev. Yurbuds používají 15mm dynamické měniče, které bez neodymových magnetů zkrátka příliš basů vyrobit nedokážou. Posléze mi došlo, že právě hluboké tóny byly u předchozích sluchátek odpovědné za nepohodlí. Jakmile totiž máte pár kilometrů v nohách, tělo začne být citlivější. Basy rozechvívají bubínky nejvíce a pokud zvukové vlny nemají kam unikat, uši začnou bolet.

Sluchátka se spojí magnetem, aby se nezamotala.

Yurbuds ale nebolí, jejich akustika tomu účinně brání. I když jsem se vracel po čtyřiceti kilometrech domů, cítil jsem se při poslechu příjemně. Samozřejmě, pokud to přeženete s hlasitostí, nepomůže vám ani svěcená voda. Na druhou stranu ale máte možnost (a měli byste ji využít) slyšet své okolí na úkor stoprocentního těsnění. Pokud ale budete chtít z těchto sluchátek vybudit hutnější hloubky třeba při poslechu hudby na počítači, s pomocí ekvalizéru to dokážete, ale primární určení na audiofily zrovna nemíří.

Teprve časem jsem si začal všímat dalších detailů. Výrobce myslel třeba na to, že sluchátka občas musíte odložit. Proto je v každém sluchátku schovaný malý magnet, dost silný na to, aby udržel sluchátka spojená za krkem. V kapse se pak JBL Yurbuds spojí v podstatě ihned a automaticky. Zkušení už jistě tuší, kam tím mířím: Tahle sluchátka se nezamotají. Proto bych se přimlouval do nákupu minimálně řady Inspire 200. Řada 300 pak přidává mikrofon a 400 ještě tlačítka pro dálkové ovládání. Pokud je nevyužijete, ušetříte. Stejně odškálovaná je i řada Focus, která přidává klips za ucho, nebo Leap, která vás zbaví kabelu.

Teprve delší sportovní výkony dokážou odhalit, jak praktická je konstrukce těchto sluchátek a proč vaše bubínky nedostanou svou běžnou dávku basů.

Za pozornost stojí i samotný 3,5mm jack. Kabel vstupuje do přehrávače pod úhlem cca 60°, takže je možné ho vyvést přímo, ale i kolmo ke konektoru, kdy je opevněný drobným výstupkem. Ne tak chvályhodné je ulpívání špíny na sluchátkách. Na silikon náušníků se lepí prach, ušní maz i cokoli mezi tím. Naštěstí lze inkriminované části sejmout a opláchnout nebo úplně vyměnit za náhradní díly z krabičky.

Pro sportovce na jedničku, pro ostatní za tři

Yurbuds Inspire 400 jsou sluchátka pro speciální použití. Pokud se dostanou do uší běžnému posluchači, pochopím, když z nich nijak nadšený nebude. Teprve delší sportovní výkony dokážou odhalit, jak praktická je konstrukce těchto sluchátek a proč vaše bubínky nedostanou svou běžnou dávku basů.

Všechny detaily JBL Yurbuds se v synergickém efektu spojují do vydařeného kousku.

Klady (+): Zápory (-):
+ Pohodlné i pevné umístění v uchu       - Basy pro domácí poslech musí dodat ekvalizér
+ Magnetická sponka proti zamotání                        - Tlačítka pro volume fungují jen na iOS                  
+ Odolnost vůči potu
+ Ovládání na kabelu

Co nejraději posloucháte při sportu?

Autor článku

Miroslav Sebera

Milovník kvalitní hudby, aktivní muzikant a textař. Píšu rád a s chutí. Nejraději o věcičkách, které vydávají nějaký zvuk. Dětské klávesy? Hi-Fi soundsystém? Elektronický budík? Bude mi potěšením. Stačí dodat téma, počet stránek, šibeniční termín a nevyčerpatelnou zásobu dobré kávy.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů