Dyson Cinetic Big Ball Animalpro: Neunikne ani smítko!

21. 9. 2016 - Jaroslav Filgas - Produkty
Máte doma mazlíčky nebo malé děti? Otestovali jsme jeden z nejluxusnějších bezsáčkových vysavačů, se kterým vyluxujete i tu nejschovanější špínu.

Dost se mi doma práší. Na louce vedle právě staví, já rád a často větrám, a co dva dny mám na nábytku viditelnou vrstvu prachu. I proto jsem skočil po možnosti otestovat luxusní bezsáčkový cyklonový vysavač Dyson, který bych jindy obdivoval maximálně přes výlohu.

Láká na provoz bez údržby, protože nemá filtry ani sáčky, na stálý vysoký výkon, skvělé zpracování i bohaté příslušenství. A můžu říct, že sice nemám doma špínu nikdy, uklízím pravidelně… Ale tak čisto jako při tomto recenzování jsem tu ještě neměl.
 

Neměníte ani žádné sáčky, ani filtry. Jednou za čas ladným pohybem vysypete prach z nádoby a to je celá „údržba“.

Co dostanete? Tolik příslušenství jsem ještě neviděl

Cinetic Big Ball mě naučil něco, o čem bych nikdy nevěřil, že začnu dělat: pravidelně jsem měnil hubice. U svého vlastního (levného) vysavače používám jen jednu velkou hubici (možná je druhá někde ve skříni), a u té přepínám kartáčky podle toho, jestli jedu na koberec, nebo na parkety.


Tangle-free mini turbo kartáč

Při recenzování jsem chtěl samozřejmě otestovat vše – a Dyson nešetřil.

Osobně jsem si nejvíc oblíbil hubici s regulací výkonu Musclehead. Je výkonná, ale přitom relativně tichá, a dobře klouže po podlaze. Nemá na okrajích kartáčky, které by drhly po koberci, ale gumové „stěrky“, takže je univerzální a vysaje i koberec.

Kloubová hubice na hladké podlahy mě zaujala tím, jak je úzká a maximálně ohebná… a donutil jsem se s ní vysát pod pohovkou či pod počítačovým stolem. Na občasný větší úklid je k nezaplacení, protože vás ušetří nutnosti posouvat nábytek – vejde se i do úzkých a špatně dostupných prostorů.

Pak máte k dispozici kombinovanou štěrbinovou/kartáčovou hubici a hubici na čalounění. To je celkem standard, ale co je rozhodně výjimečné, je „tangle-free mini turbo kartáč“. Ten je určený k důkladnějšímu vyčištění čalounění a koberců, aniž by delší vlákna zamotával. A funguje na jedničku.

No a zlatý hřeb na závěr. Třetí „velká“ násada je podlahová hubice s rotačním kartáčem s karbonovými vlákny, a je mi líto, že ji musím označit poněkud bulvárním výrazem: brutální. Je univerzální – nylonové štětiny fungují na koberce, karbonová vlákna na hladké podlahy – a je nesmírně účinná. Vyluxoval jsem s ní i špínu v koberci, o které jsem nevěděl, protože můj vlastní vysavač si s ní prostě neporadil. Svůj (zdánlivě) čistý koberec jsem párkrát přejel, slyšel zvuk nasávaných drobků a divil se, jak se nádoba plní.


Dyson Cinetic Big Ball Animalpro
 

Abych se ale jenom nerozplýval, rotační hubice má taky jednu nevýhodu: je velmi hlučná. Když jsem testoval UltraSilencer Zen od Electroluxu, tak jsem slyšel trávu růst. S připojenou „turbínou“ k Big Ballu bych asi promeškal i třetí světovou – i proto jsem si já oblíbil spíš tišší Musclehead hubici. Rotační kartáč ovšem rozhodně nenechávejte ležet v krabici. Doporučuji ho, pokud máte mazlíčky nebo malé děti, případně na občasné důkladnější vysátí. Hubice je hlučná, ale mimořádně efektivní.

 

Co je to ten „cyklonový“ vysavač?
V hlavní nádobě jsou vysáté nečistoty urychlovány – krouží jako v cyklóně a odstředivá síla je drží u stěn. Protože je rychlost odstřeďování obrovská, vyfiltruje vysavač i velmi malé částečky (testovaný model ani nepotřebuje další filtr). Výhoda je nejen kvalitní filtrace, ale také jednoduché vysypání zaplněné nádoby oproti nutnosti měnit sáčky.

Jak se s ním vysává?

Celkově velmi dobře, i když jsem si chvíli zvykal. Potěšilo mě dokonalé zpracování přístroje, násad i příslušenství. Cena vysavače je sice enormní, ale aspoň je vidět na kvalitě. Sice se bytelné zpracování podepsalo i na dost vysoké hmotnosti 7,7 kg, ale ta zas takový problém není, protože budete s luxem ve tvaru koule stejně většinou jezdit.

Dyson Cinetic Big Ball Animalpro

Kulatý design se hodí při přejezdech přes prahy z místnosti do místnosti. S vysavačem se také dobře manipuluje, pohodlně objedete nábytek, a navíc se sám narovná, kdybyste ho převrhnuli. To se mně s klasickým vysavačem stává často, a ještě při tom dopadne na tlačítka a vypne se, takže v tomto bodě Dyson chválím.

Když už jsme ale u ovládacích tlačítek, musím taky trochu kritizovat. Jsou malá, designově stylová, ale musíte je zmáčknout rukou – při nášlapu nohou se kulatý vysavač překotí. No a já se nechci ohýbat. Trochu mě také zarazilo, že vysavač nemá na těle regulátor výkonu (nebo jsem ho nenašel); i když ten supluje hubice Musclehead. Větší také mohl být akční rádius. Kabel je kvalitní a spolehlivě se namotává, ale majitelé větších bytů by ocenili, kdyby měl víc než 6,6 metru. Celkový dosah 10,75 metru je nicméně v průměru.

Může za to mimo jiné trubice – a teď už budu zase chválit. Trubice s flexibilním madlem otočným do 3 směrů je špičková (s vykřičníkem!) a vysavač s ní pohodlně natáhnete i do hůře dostupných míst. Dobře se drží, jednoduše se nacvákává do vysavače i do ní hubice… a díky délce až 1,25 metru s ní dosáhnete až ke stropu.

Pokud přecházíte z klasického vysavače, mohl by vás vyděsit papírově malý objem nádoby na odpad. 1,6 litru nezní nic moc, když sáčky jsou běžně třeba 4litrové, ale vysypávání je opravdu tak rychlé (a 1,6 litru se stejně nezaplní tak snadno), že to vůbec nevadí.

 

Největší výhoda? Absolutně bez údržby

Nejsem nijak zvlášť cimprlich, v případě nutnosti zatnu zuby a udělám, co je třeba… ale že bych se vyžíval v oplachování špinavých filtrů a vynášení zaprášených sáčků, to se opravdu říct nedá. Proto jsem byl upřímně zvědavý na vysavač, který Dyson označil za bezúdržbový.

I to je důvod, proč patří Cinetic Big Ball k těm nejdražším modelům. Protože je cyklonový systém u tohoto modelu obzvlášť výkonný (36 cyklon separuje i extrémně jemný prach), nejsou potřeba žádné další filtry, které byste museli měnit nebo oplachovat. A protože nemáte ucpané filtry, neztrácíte nikdy výkon.

Starosti nemáte ani s výměnou sáčků. Bezsáčkovost už není tak „unikátní“ funkce, ale potěší. Prach se ukládá do hlavní průhledné nádoby, kde zaprvé efektně rotuje (já vím, já vím, je to odpad, ale úplně mě to hypnotizuje), a zadruhé díky tomu víte, kdy je čas na vysypání.

Tady musím uznat, že to Dyson vymyslel geniálně. Poprvé jsem testoval cyklonový vysavač, a trochu jsem se obával, že budu nějakou špachtlí seškrabovat prach z podivně tvarovaných skleněných nádob a kdovíco… Jenže stačí odpojit trubici, jedním tlačítkem vytáhnout nádobu z těla vysavače, a páčkou její obsah „vypumpnout“ nad odpadkovým košem. Všechen prach prostě vypadne, a ani na stěnách nic nezůstane. Paráda.

Právě to mě na celém vysavači zaujalo asi nejvíc. Že se sám postaví, když ho převrhnete, je cool, ale ušetřený čas místo čištění a vysypávání čistou rukou, to jsou ta praktická vylepšení, která u recenzovaných produktů nejvíc ocením já. A právě proto mohu Dyson Cinetic Big Ball Animalpro doporučit.

Autor článku

Jaroslav Filgas

Od malička mě přitahovalo umění a moderní technologie. Zpívat mě ovšem neuslyšíte, při pokusu o brnkání na kytaru se všichni klidí z doslechu a rukama jsem toho víc zničil, než vytvořil. Psaní mi jde mnohem líp, taky proto jsem se vždy ze všeho vypsal – z rozchodu i z průšvihu. Přenést emoci do textu je totiž umění, ať už píšete o SUHD televizi za půl milionu nebo o sáčku do vysavače.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

Vybrané produkty

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů