basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Ochranná skla na mobil chrání před škrábanci, ale také pády

18. 7. 2019 - Zdeněk Císař - Produkty
I ten nejopatrnější člověk může nechtěně poškrábat nebo prasknout displej telefonu. Poradíme vám, jak svému smartphonu můžete dopřát prvotřídní ochranu v podobě ochranného skla.

Ochranné sklo na mobilní telefon
Displeje našich smartphonů v kapse nebo kabelce hodně trpí. Dopřejte jim potřebnou ochranu například od InvisibleSHIELD.

Pořídili jste si nový supersmartphone za dvě výplaty, žasnete nad jeho dokonalými fotoaparáty, svižným softwarem a funkcemi, o kterých jste ani nevěděli, že je nutně potřebujete… ale radost z nákupu vám trochu kazí obavy, že svého nového pomocníka poškrábete nebo upustíte?

Poradíme vám, jakou ochranu displeje zvolit, abyste si moderní mobil užívali bez obav o jeho zdraví. Je lepší ochranné sklo, nebo stačí fólie? Jakých parametrů byste si měli při výběru všímat? Odpovědi jsme sice rozepsali a vyargumentovali důkladně, ale ujišťujeme vás, že je výběr naprosto jednoduchá a zabere vám ani ne pět minut.
 

Ochranná vrstva na displeji má velkou výhodu: Když ji poškodíte, stojí výměna pár stokorun. To taková výměna obrazovky…

Displeje jsou křehké a hodně drahé

Asi každému je jasné, že displej u mobilu by „pokud možno neměl prasknout“, to jsme nic nového nevymysleli. Pravda ale je, že ochrana displeje je mnohem zásadnější, než jste si možná představovali. Obrazovka totiž k tomu nejdražšímu, z čeho se telefon skládá.

Nákladná oprava je přitom v případě poškození často jediná možnost, kterou máte, i když se hlavně u levnějších mobilů na první pohled nemusí vyplatit. Výměna prvotřídního zobrazovacího panelu se skvělými barvami, vysokým rozlišením, špičkovou citlivostí atd. atd., navíc chráněného drahým originálním sklem, vyjde v servisu klidně na 6–8 tisíc korun (u modelů Samsung Galaxy S a Apple iPhone).

Jaká je ale alternativa? Většina Čechů si dnes může chytrý telefon dovolit, a to dokonce relativně bez problémů. Ale ne každý měsíc – hlavně když top modely stojí i více než 30 tisíc korun.

Ochranné sklo na mobilní telefon
Takovéto řešení moc nepomůže. Pokud poškodíte obrazovku, budete muset rozbít prasátko.
 

Aby toho nebylo málo, displeje jsou nejen drahé, ale zároveň také nejnáchylnější k poškození, které opravdu omezí plnohodnotné používání smartphonu. Škrábanec na zádech zamrzí, ale prasklý displej, nedejbože poškozená dotyková vrstva, to může mobil úplně vyřadit z provozu. Už z výroby bývají skla obrazovek velmi odolná proti poškrábání, ale zatímco fólii nebo ochranné sklo vyměníte za minutu, původní sklo nikoliv.

Mobil přitom může upadnout i šikovnému člověku, takové věci se prostě stávají. Proto si většina lidí při koupi nového smartphonu rovnou pořídí i dodatečnou ochranu – pouzdro či kryt na tělo a fólii nebo sklo na displej. Poradíme vám s výběrem a vysvětlíme, co se skrývá za nejdůležitějšími parametry.

U ochranného skla máte slušnou šanci, že když vám telefon spadne, roztříští se pouze ochranná vrstva, ale displej přežije.

Tvrzené sklo se téměř nedá poškrábat

Moderní tvrzená ochranná skla nejsou ani tak evoluce, jako spíš revoluce. Ke konkrétním parametrům se dostaneme vzápětí, ale vězte, že jsou v uvozovkách opravdu „nepoškrabatelná“. Samozřejmě že nakonec se dá poškrábat všechno, stačí použít vhodný nástroj (třeba něco s diamantovým ostřím) a správný úhel a tlak, ale prakticky se o svůj displej opravdu nemusíte obávat. Podívejte se například na oficiální videotest invisibleSHIELD, jednoho z nejznámějších výrobců ochranných skel.

Sklo tedy chrání displej, samotné vždy dobře vypadá, protože se nepoškrábe, a ještě oproti klasické fólii vyhrává v tom, že nemívá tendenci se odlepovat. Pokud koupíte správný a dostatečně kvalitní model a správně ho nalepíte, tak o něm vlastně ani nemusíte vědět.


Ochranné sklo na mobilní telefon

Sklo invisibleSHIELD dokáže absorbovat náraz, takže
máte šanci, že samotný displej pod ním přežije. 

Další výhodou je výrazně vylepšená ochrana proti nárazu. V žádném případě nechceme tvrdit, že na telefon můžete upustit kilové závaží a on přežije bez úhony, ale pravda je, že když smartphone upustíte nebo vám na něj něco upadne, umí moderní a kvalitní ochranná skla náraz absorbovat.

Může se tak stát, že se samotné sklo roztříští (resp. spíš než aby se rozpadlo, objeví se na něm známý „pavouk“), ale když ho sloupnete, máte šanci, že samotný displej telefonu bude naprosto nepoškozený. Fólie sice nepraskne nikdy, z principu, ale podobnou ochranu displeji většinou nemůže nabídnout. Výjimkou jsou fólie od již zmíněného výrobce InvisibleShield, které vám na telefon nalepíme přímo na prodejně a vlastnostmi se téměř vyrovnají tvrzeným sklům.

Poslední výhodou skel je pohodlí. Říkali jsme, že si ho vlastně ani nemusíte všimnout. Bývá mimořádně tenké a jeho materiál je de facto stejný jako materiál samotného displeje. U levnější fólie můžete mít trochu nepříjemný pocit, že přejíždíte po plastu (jako byste jezdili prstem po PET lahvi), zatímco u skla je uživatelský komfort nenarušený.
 

Sklo zvládnete nalepit i sami. Někteří výrobci vám k tomu rovnou dodají i všechny potřebné nástroje.

2,5D? 3D? 9H? Aneb jak vybírat

Většina parametrů je dost přímočará, málokterý zmate byť nezkušeného uživatele.

Výjimkou je možná „zakřivení“ – potřebujete 2D, 2,5D, nebo 3D sklo? Můžeme vás uklidnit, chybu totiž v tomto ohledu prakticky nemůžete udělat. Skla jsou parametrově stejná, liší se jen tím, pro jaký druh displeje (respektive tedy pro jaký model telefonu) jsou určená. A protože kupujete sklo přímo pro svůj konkrétní telefon, nemáte většinou co pokazit.

Označení 2D a 2,5D (případně s tečkou 2.5D) znamená, že sklo je určené na ploché displeje, které nemají žádným způsobem zakřivené boky. Polovina navíc u 2,5D skel značí, že sklo samotné má zaoblené hrany, takže je mnohem příjemnější na dotyk než základní 2D sklo. Těch už v nabídce moc neseženete, ale každopádně doporučujeme zvolit 2,5D variantu, pokud byste snad měli na výběr. Bříška vašich prstů vám poděkují.

3D skla se lepí na moderní smartphony, které mají displeje od okraje k okraji, případně různě zahnuté a zakřivené; jako jeden příklad z mnoha můžeme uvést modely Samsung Galaxy s Infinity displeji. Skla jsou dělaná tak, aby naprosto dokonale padla na celý displej, respektive dnes už spíše na celou přední stranu telefonu. A samozřejmě i 3D skla mají ony zaoblené hrany, abyste měli při používání plný komfort.

Ještě se můžete setkat s označením Full Cover. Takové sklo se lepí na celou přední stranu telefonu, nejen na displej – kromě samotného displeje tedy překrývá i rámečky mobilu. Na rozdíl od 3D skla ale nekopíruje tvar displeje - právě kvůli zaoblení smartphonu.

Ochranné 3D sklo VMAX
3D sklo (např. od TGM) obklopí i hrany zakřivených displejů, které sahají od okraje k okraji.
 

FIXED 3D Full-Cover
Ochranné sklo, jako 3D Full-Cover
od FIXED, dokonale padne
na váš mobilní telefon.

Jinak jsou si skla výbavově dost podobná. Tloušťka bývá jen maximálně kolem 0,3 mm a správně nalepené (a správně vyrobené) sklo by vám nemělo nijak snižovat viditelnost ani citlivost. Jinak řečeno by mělo být dokonale průhledné. Standardem také bývá oleofobní úprava, tedy povrch skla upravený tak, aby na něm mnohem méně ulpívaly otisky prstů a jiné nečistoty.

U tvrdosti/odolnosti se dívejte po hodnotě 9H. Skla se samozřejmě liší ve kvalitě podle výrobce a ceny, ale poctivých 9H znamená onu výše zmíněnou úžasnou odolnost proti poškrábání i menším nárazům.

To je v základu z parametrů všechno. Existují speciální skla, která například v zájmu ochrany vašeho soukromí brání pohledu na displej pod jiným než přímým úhlem (podobně jako u bankomatu, kde z boku nevidíte, co dělá člověk, který stojí před ním). Existují skla, která se naopak chlubí tím, že díky speciálnímu materiálu zlepšují barevné podání displeje. To jsou ale speciality, které byste museli spíš cíleně hledat, než abyste na ně narazili omylem.

Poslední, co by vás mělo zajímat, je dodávané příslušenství. Například skla invisibleSHIELD jsou sice i násobně dražší než nejlevnější modely, ale bývá u nich běžné, že kromě samotného skla balení obsahuje i praktické rámečky a pomůcky, se kterými sklo snadno a dokonale přesně nalepíte doma. I to se vyplatí před nákupem zjistit a zvážit.

***

Jaké ochranné sklo si vyberete? V každém případě vám přejeme, abyste jeho odolnost nemuseli zkoušet doopravdy, a když už, tak aby váš telefon přežil bez úhony.

ochranné skla a fólie na mobil

Autor článku

Zdeněk Císař

Nejčastěji moje jméno najdete u recenzí produktů nebo představení technologií. Nevím, jak se to stalo, možná mě maminka jako malého upustila na hlavu v obchodě s elektronikou, ale zajímají mě běžné spotřebiče i ta nejpodivnější technologická hejblátka. Škrabka na brambory s vestavěným satelitním přijímačem? Sem s ní! Snažím se ale psát odlehčeně a vžít se do role uživatelů, kteří nespí s klávesnicí pod hlavou.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů