basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Nositelná elektronika: když chcete vědět více

10. 2. 2015 - Produkty
Nositelná elektronika postupně proniká do našich životů. Co přišlo mnohým dříve jako nesmysl, je dnes předmětem zájmu všech renomovaných značek. Elektronika na zápěstí jednoduše táhne. Co si tedy můžete koupit a jaké výhody nám může takové zařízení přinést?

V současné době bychom mohli rozdělit fitness doplňky umístitelné na zápěstí na hlavní tři kategorie, které se mezi sebou navíc částečně prolínají. Jednak zde máme klasické fitness náramky, ať s displejem nebo bez displeje, které mají za úkol především monitorovat naší denní i noční aktivitu. Další kategorií jsou chytré hodinky, které umí zobrazovat notifikace z propojeného mobilního telefonu či používat další aplikace. Poslední kategorií jsou sportovní hodinky, které jsou většinou pro sportovce k nezaplacení.

Fitness náramekFitness náramky

Drtivá většina fitness náramku má jednoduchý úkol. Monitorovat počet vašich kroků, ušlou vzdálenost a spálené kalorie. K výpočtu kroků dochází především na základě pohybu paže, na které jsou umístěné. Některé modely si k vyšší přesnosti pomáhají daty z mobilního telefonu, především jeho polohy díky GPS přijímači. Na základě ušlých kroků náramek vypočítává také ušlou vzdálenost.

Většina náramků má krok, dle kterého počítá výše uvedené hodnoty, univerzální. Pouze pár modelů, jako je například Sony SmartBand, umožňují nastavit délku kroku nejenom chůze, ale také běhu. Tento náramek je navíc zcela vodotěsný, lze s ním tedy i plavat a jako jeden z mála disponuje funkcí inteligentního budíku, který při buzení bere ohled na to, jestli spíte hlubokým, nebo jemným spánkem. SmartBand navíc můžete nabíjet libovolnou microUSB nabíječkou.

Některé fitness náramky obsahují displej, třeba Polar Loop, který vás přímo na zápěstí informuje o průběhu vašeho denního cíle. Náramek navíc umí motivovat, pokud vám do splnění denního cíle chybí pouze kousek. Stejně jako Sony SmartBand je plně vodotěsný, nemusíte jej tedy z ruky sundávat ani při plavání. K nabíjení slouží speciální magnetický konektor.

Jako velmi praktický se jeví levný Aligator DW007, kterému k jeho dobíjení stačí libovolný USB. Samotný modul s displejem jde totiž z náramku vyjmout a rovnou zasunout do USB portu. Tento náramek není voděodolný, při běhání v dešti či při koupání jej tedy raději sundejte.

Chytré hodinkyChytré hodinky

Dnes je na trhu nepřeberné množství chytrých hodinek, které nám kromě zobrazení času dokáží také ukázat notifikace z propojeného mobilního telefonu. Některé modely umí navíc spousty dalších funkcí. Výrobci někdy sází na vzhled klasických hodinek, jindy spíše na funkce, nebo se můžou rozhodnout svými chytrými hodinkami přímo nahradit celý mobil.

Mezi hodinky, které ctí tradiční vzhled a na první pohled je od klasických hodinek nerozeznáte, jsou například Cogito 2.0 Classic Silver Arrow. Mechanické ručičky, masivní kovové tělo, klasický vzhled. Pod ručičkami je ale ukrytý displej s několika ikonami, které informují o zmeškaných událostech v mobilu, případně hodinky umí zobrazit jméno volajícího. Sportovní funkce ani instalace aplikací od nich ale nečekejte.

Jiný přístup naleznete u Sony SmartWatch 2, které obsahují plně dotykový barevný displej, který dokáže zobrazovat čas nonstop i bez podsvícení díky transreflexní vrstvě. Hodinky disponují upravenou verzí Androidu a dokáží zobrazovat z mobilu veškeré notifikace včetně možnosti jejich čtení, předpověď počasí, nadcházející události z kalendáře, tak jako umí ovládat na mobilu hudební přehrávač, fotoaparát, zobrazovat fotografie, či vám váš mobil najít, pokud jste jej někam založili.

Nejvyšší kategorií chytrých hodinek je například Samsung Gear S. Tyto hodinky s obřím 2“ displejem disponují operačním systémem Tizen a výbavou, která z nich spíše činí mobil na zápěstí, než hodinky. Díky možnosti použít SIM kartu s nimi můžete komunikovat jako s mobilem, tedy volat i psát. Hodinky splňují normu vodotěsnosti IP67 a obsahují celou řadu senzorů, včetně měřiče srdečního tepu.

Sportovní hodinkySportovní hodinky

Sportovní hodinky se zaměřují primárně na pohybové aktivity, tomu odpovídá jejich konstrukce, odolnost a funkce, kterými disponují. Výrobci se u nich především zaměřují na co nejpohodlnější používání při různých sportovních aktivitách. Moderní technologie, jako jsou například dotykové displeje, v takových případech ustupují funkčnosti.

Mezi levnější modely můžeme například zařadit hodinky Beuer PM70, které disponují všemi základními možnostmi. Hodinky tak dokáží měřit puls svého uživatele, ukazují spotřebu kalorií a obsahují samozřejmě taktéž základní funkce, jako jsou například stopky. Jsou voděodolné, dokáží plánovat trénink a jsou propojitelné s PC pro ukládání naměřených hodnot.

Atypický design a plno funkcí přinášejí hodinky Fitbit Surge, které jsou kombinací sportovních a chytrých hodinek. Obsahují tak snímač tepové frekvence, digitální kompas, výškoměr, akcelerometr či gyroskop. Navíc ale dokáží monitorovat spánek, upozornit uživatele na příchozí událost z mobilního telefonu pomocí displeje i vibrací, nebo například ovládat hudební přehrávač v mobilu.

Naopak ryze sportovní jsou hodinky TomTom MultiSport Cardio. Jak se stává zvykem, umí měřit srdeční tep, navíc obsahují GPS čip pro zaznamenání trasy. Díky své odolnosti 5 ATM jsou zcela vhodné také na plavání (ne potápění). Nemají dotykový displej, lze je tedy ovládat bez problémů v rukavicích pomocí kolébky kombinované s tlačítkem. Výhodou je také záznam plavání a cyklistiky.

 

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů