Vánoční speciál pro hráče: Co potěší (nejen) pod stromečkem?

16. 12. 2019 - Zdeněk Císař - Produkty
Hráčům videoher se kupují dárky snadno. Konzole, po které dlouhé měsíce pokukují, volant, s nímž vyhrají každý závod, nebo nejnovější díl slavné herní série – to vše může dokonale potěšit. Podívejte se s námi, co je teď v herním světě in.

Videohry
Hry jsou v módě – jde o jeden z největších průmyslů a zdroj zábavy pro stovky milionů lidí.
 

Ještě před dvaceti lety byste nejspíš běžně narazili na názor, že videohry jsou relativně okrajová zábava pro náctileté kluky… Ani tehdy už to zdaleka nebyla pravda, ale za tu dobu se herní průmysl ještě mnohem a mnohem více rozvinul. Dnes jde o multimiliardové odvětví, které nejde nebrat vážně.

Hrají mladí i staří, kluci i holky. Frčí supermoderní hry s realistickou grafikou i stylizované animované, v kurzu jsou střílečky, závodní arkády i simulace. Hraje se na počítačích, televizorech, na mobilech… Hraje váš ředitel, jeho manželka, váš synovec a možná i vaši rodiče (i když ti nejspíš nekosí emzáky ve sci-fi RPG, ale spíš třeba na telefonu přesouvají cukrátka). A také se ve hrách pořádají národní i mezinárodní mistrovství a ceny pro vítěze klidně překonávají i výhry třeba v tenisových nebo golfových turnajích.

Poradíme vám, co je ve světě videoher aktuálně moderní a čím potěšíte sobě blízké hráče nebo sebe samotné – pod stromečkem i jen tak. Soustředit se budeme ne na mobilní aplikace, ale na „klasické“ vybavení, od konzolí a počítačů přes příslušenství až po konkrétní herní tituly.

Dárky pro hráče

Spor konzole vs. PC nemá řešení: Obojí má svoje výhody i nevýhody, záleží na preferencích hráče.

Na čem se dnes hraje?

Základní výběr je jednoduchý: herní počítač (stolní neboli desktopový) či laptop, nebo některá z konzolí. U těch je základ pro „pořádné“ hraní áčkových titulů buď Xbox One od Microsoftu, nebo Playstation od Sony, i když nechceme zavrhovat ani kupříkladu Nintendo.

Xbox a PlayStation spolu svádějí silný konkurenční boj a jsou to rovnocenní soupeři – to si nechceme zjednodušovat práci, tak to prostě je. Mezi nejzásadnější rozdíly pro spotřebitele patří exkluzivní hry (mezi nejznámnější z mnoha příkladů patří série Forza a Halo na Xbox; Uncharted a God of War na PlayStation). Pokud chcete někoho obdarovat konzolí, tak to sice zkazí překvapení, ale doporučujeme, abyste s daným šťastlivcem probrali, o jakou stojí. Může si rovnou i vybrat barvu, edici s přibalenou hrou, kapacitu disku apod.

U obou značek máte na výběr mezi dvěma modely, kdy jeden je (výrazně) výkonnější – jde konkrétně o PlayStation 4 a PlayStation 4 Pro, resp. Xbox One S a Xbox One X. Lepší verze umožňují například hraní v nativním rozlišení 4K a s aktivním HDR, i když se sluší říct, že kvalitní herní zážitek (žádný osekaný kompromis, nic takového) nabídnou i základní modely.

PlayStation 4 vs Xbox One
Dvě hlavní konzole: PlayStation 4 Pro a Xbox One X.
 

U herního počítače či notebooku mají na výkon ve hrách vliv hlavně grafická karta (na výběr máte mezi Nvidií a AMD), procesor (vyrábějí je Intel nebo opět AMD) a velikost operační paměti (čím více, tím lépe). Samozřejmě také záleží na úložišti – nedávno jsme pro vás například porovnávali SSD a HDD (dokonce i přímo se zaměřením na notebooky). Každopádně zatímco u konzole je výběr relativně přímočarý, v počítačích byste se měli vyznat; jsou mezi nimi obrovské a zásadní rozdíly, i když se v parametrech liší na pohled třeba jen v jedné komponentě (RTX 2070? GTX 1660? i5-9600? i7-8700?). Samozřejmě vám také na základě vašich preferencí můžeme poradit s konkrétním výběrem například na našich prodejnách.

HP Omen X
HP Omen X: Takto může vypadat naprosto luxusní a supervýkonný herní notebook.
 

Zpět ale k hlavní otázce, na čem vlastně hrát. Jak jsme už nakousli výše, dlouhé roky se miliony lidí hádají, jestli je lepší počítač, nebo konzole. Pokusíme se vám v tabulce nabídnout argumenty obou stran, abyste si mohli sami kvalifikovaně vybrat. Ony totiž obě varianty opravdu mají co do sebe. Vybrali jsme celkem deset argumentů a protiargumentů…

Konzole Herní PC/notebook
+ Relativně nižší pořizovací náklady a odpadá nutnost upgradování
 
- Herní PC/laptop může stát i desítky tisíc (klidně nad 40)
- Využití víceméně jen herní/multimediální
 
+ Zároveň slouží jako všestranný supervýkonný stroj
+ Hry fungují skvěle a nekompromisně, a to často
i v rozlišení 4K

 
- Aby hra běžela plynule, musíte většinou ladit nastavení,
a na některé prostě dost výkonu nemáte… Natož na 4K.
 
- Hry jsou optimalizované, ale ne vždy graficky na maximu + PC verze her někdy umožňují pokročilejší/kvalitnější
nastavení grafiky

 
+ Hrajete na (zpravidla velkém) televizoru - Existují i obří monitory, ale 65" obvykle nejsou, i když i PC lze samozřejmě připojit k televizoru
 
- Musíte hrát na gamepadu (víceméně platí vždy)
 
+ Hrajte s klávesnicí, myší, gamepadem i čímkoli dalším
+ Exkluzivní velmi známé, slavné a povedené hry - I na PC jsou exkluzivní hry, a není jich málo, ale ty nejznámnější „exkluzivky“ jsou konzolové
 
- Méně her za vyšší cenu + Na PC existuje více her a jsou zpravidla levnější
 
+ Skladnější, lehčí, elegantnější - Herní PC bývají velké krabice, do obýváku se moc nehodí
 
- Nemožnost hrát s modifikacemi + Rozbila se hra, chcete cheatovat nebo „blbnout“? Stáhněte si modifikace, trainer, pracujte s vývojářskou konzolí…

Dárky pro hráče

Bez příslušenství ani ránu

O speciálním příslušenství pro hráče videoher jsme pro vás psali samostatný článek, ale samozřejmě vás neodbudeme odkazem – ve zkratce si zopakujeme základy.

Tím hlavním u počítače je klávesnice a myš. Ty herní mívají specifickou výbavu (i design) – například extra tlačítka/klávesy, lepší senzory/spínače apod. Měli byste také vědět, že i u herního příslušenství (podobně jako u herních PC celkově) platí, že hráči mají rádi to nejlepší… takže jejich vyladěné příslušenství je také skvělé na práci, ať už se živíte psaním milionů znaků, nebo třeba pracujete v přesných grafických programech.

 Myš Logitech Gaming G502 Lightspeed Wireless
Luxusní herní myš, jako je  Logitech Gaming G502 Lightspeed Wireless, oceníte ve hrách všech žánrů, ale také v Excelu.
 

Když se ale řekne „herní příslušenství“, většinu lidí možná napadnou gamepady, volanty, joysticky a podobné ryze herní ovladače.

Gamepady, tradiční konzolové ovladače (které ale můžete koupit i k PC), jsou sice všechny postavené na podobném designovém principu, ale rozdíly mezi nimi jsou, a to velké. Kromě základního provedení drátový/bezdrátový také záleží na počtu a rozmístění tlačítek, vibrační zpětné vazbě, speciálních funkcích (např. možnosti připojit sluchátka) apod. Některé konzole také umožňují použití speciálních pohybových ovladačů, které využijete mimo jiné ve hrách, jež pracují s rozšířenou realitou.

Volanty a joysticky jsou pak v posledních letech na až neuvěřitelně dobré úrovni. Netvrdíme, že každý hráč aktivně potřebuje luxusní set volantu, řadicí páky a pedálů (případně rovnou celý kokpit), ale pokud někdo hraje závodní hry intenzivně, nabídne mu toto příslušenství nesrovnatelně realističtější zážitek než klávesnice/gamepad. Schválně se podívejte na úplnou specialitu, kterou jsme ukazovali i ve zmíněném samostatném článku: volant, který simuluje ten z Formule 1. Představte si k němu velký monitor, nejnovější vydání formulového simulátoru… Hráči budou nadšení a ušetří za letenky do Monaka. Navíc spousta volantů funguje s PC i s konzolemi, takže si vybere opravdu každý.

 Volant Thrustmaster Ferrari F1 Add-On
I takovouhle specialitu seženete: Thrustmaster Ferrari F1 Add-On je replika formulového volantu.

Posledním, ale rozhodně ne nejméně důležitým příslušenstvím je headset, tedy kombinace sluchátek a mikrofonu. Už v několikátém článku musíme zopakovat, že u sluchátek hraje roli cena, pokud tedy nepřiplácíte za značku, což se ale moc nestává. Hráč se klidně může spokojit s klávesnicí za 150 Kč. Nenabídne mu dokonalou spolehlivost a přesnost ani extra funkce, ale hrát se na ní dá. Rozdíl mezi sluchátky za 200 Kč, 1 000 Kč a 2 500 Kč ale rozhodně uslyšíte – zvuk bude s rostoucí cenou slyšitelně kvalitnější, bohatší, detailnější. Ve hrách se to hodí kvůli detekci nepřátel a vychutnání atmosféry, ale kvalitu pak stejně oceníte i při sledování filmů nebo poslechu hudby. Mikrofon je zase nutný při komunikaci s ostatními hráči, případně se samotnou hrou.

HyperX Cloud Revolver Gaming
Headsety HyperX Cloud (na obrázku model Revolver Gaming) nabízejí dokonalé pohodlí a skvělý poměr ceny a výkonu.

Herní hity letošních Vánoc

A jaké hry teď frčí? Na výběr máte ze stovek a tisíců kvalitních titulů – my se podíváme hlavně na některé dlouho očekávané novinky a největší hity.

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemtpion 2 vyšlo minulý rok na konzole a počítačoví hráči doufali, že se na rozdíl od prvního dílu dostane i na ně. Legendární studio Rockstar Games příjemně překvapilo nečekaným oznámením a hra začátkem listopadu vyšla v PC verzi s vylepšenou grafikou a veškerým dosud na konzole vydaným přídavným obsahem. Budete se protloukat drsným americkým divokým západem v roce 1899. Očekávat můžete mimořádně detailně propracovaný svět, špičkový příběh se spoustou skvěle napsaných postav a nepřeberné množství vedlejších misí, a samozřejmě také tunu akční zábavy, která je pro hry od Rockstar Games typická. Těšit se můžete na desítky až stovky herních hodin.

Zahrajete si na Xboxu One, PlayStationu 4 i PC.


Dirt Rally 2.0

Mimořádně populární rally simulátor se dočkal očekávaného pokračování. V Dirt Rally 2.0 se projedete po desítkách rychlostních zkoušek. Užijete si nádherné šorolinové tratě na Novém Zélandu, rychlý španělský asfalt i zatočené kamenité tratě v Argentině. Usednout můžete do  50 licencovaných rally závodních speciálů. Navrch hra disponuje oficiální licencí MS v Rallycrosu, takže se budete moci projet na 8 oficiálních okruzích. Užijete si nejen vylepšenou grafiku, ale také fyziku a ovládání, abyste se mohli cítit jako praví závodníci. Jde mimochodem o ideální příklad hry, kterou je nejlepší hrát s volantem.

Zahrajete si na Xboxu One, PlayStationu 4 i PC.


NHL 20 a FIFA 20

Jako každý rok, i letos vycházejí nové díly extrémně populárních hokejových a fotbalových simulátorů NHL a FIFA. Oba cílí nejen na zábavnost, ale také realističnost, a nové díly tradičně přinášejí vylepšení v hratelnosti a grafice i nové režimy.

NHL 20 vychází exkluzivně na konzole Xbox One a PlayStation 4.

FIFA 20 si zahrajete na Xboxu One (a ve speciální edici Champions), PlayStationu 4 (a ve speciální edici Champions), Nintendu Switch i PC.


Call of Duty: Modern Warfare

Původní Call of Duty: Modern Warfare se stalo hrou roku 2007. Nový díl slibuje stejně působivou atmosféru. Užijte si úžasnou kampaň i návykově zábavné multiplayerové souboje. Špičková grafika, propracovaný gameplay, různorodé lokace z celého světa a návrat starých známých postav – nový Modern Warfare je (nejen) pro fanoušky série jasná volba.

Zahrajete si na Xboxu One, PlayStationu 4 i PC.


Borderlands 3

Série Borderlands je proslulá svým atraktivním „kresleným“ grafickým zpracováním i bláznivou a humornou hratelností. Připravte se na obrovský svět, nepřeberné množství specifických zbraní, lokací, nepřátel, postav i questů. Děj navazuje na předchozí díl, čelit budete zlým dvojčatům Calypsovým. Vydáte se na zábavné a originální mise sami, nebo s přáteli?

Zahrajete si na Xboxu One, PlayStationu 4 i PC.


Kingdom Come: Deliverance

„KCD“ je sice už starší hra (vyšla v únoru 2018), ale byl by hřích ji nezmínit. Jde o středověké RPG českého původu – studio Warhorse spoluzaložil Dan Vávra, který stojí i za legendární Mafií. Příběh se točí kolem kovářského syna Jindry a odehrává se v roce 1403 v dnešních středních Čechách. Nabízí propracované a originální herní mechanismy, mimořádně atraktivní a realistické prostředí středověkých českých zemí i skvělý příběh. Připravte se na desítky až stovky hodin špičkové herní zábavy.

Zahrajete si na Xboxu One, PlayStationu 4 i PC.

To samozřejmě zdaleka není všechno – doporučit můžeme například ještě sérii Battlefield, Watch Dogs Legion, Fallout 76… Nové hry vycházejí neustále (a to i „áčkové“ tituly za miliony dolarů), takže budete mít vždy z čeho vybírat. I tady platí, že se můžete s obdarovaným hráčem ideálně poradit, abyste vybrali právě tu hru, po které touží.

Dárky pro hráče

Autor článku

Zdeněk Císař

Nejčastěji moje jméno najdete u recenzí produktů nebo představení technologií. Nevím, jak se to stalo, možná mě maminka jako malého upustila na hlavu v obchodě s elektronikou, ale zajímají mě běžné spotřebiče i ta nejpodivnější technologická hejblátka. Škrabka na brambory s vestavěným satelitním přijímačem? Sem s ní! Snažím se ale psát odlehčeně a vžít se do role uživatelů, kteří nespí s klávesnicí pod hlavou.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů