basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

D-Link vám pomůže posílit Wi-Fi i ochránit domácnost

16. 8. 2019 - Zdeněk Císař - Produkty
Rychlé a stabilní připojení je dnes důležité, stejně jako spolehlivé Wi-Fi pokrytí. Poradíme vám, jak se zbavit hluchých míst bez signálu i jak následné dokonalé připojení zužitkovat.

D-Link COVR
Zapomeňte na dráty, antény a obtěžující blikající diody. Rychlou a stabilní Wi-Fi pro vás vytvoří elegantní D-Link COVR.
 

Internet se stal součástí našeho života a jeho dostupnost se rozšiřuje masivní rychlostí. Česká republika v tomto ohledu popravdě hodně vyniká – máme jedno z nejlepších mobilních i jiných pokrytí, takže téměř každý má možnost se k internetu nějak připojit.

Přesto spousta domácností řeší v souvislosti s internetem jeden zádrhel: Naše domy a byty jsou často „až moc kvalitní“. Zatímco kupříkladu v Americe mívají „papírové“ domy ze dřeva, ty naše mají široké kamenné, cihlové nebo železobetonové zdi. A přes ty se často špatně šíří signál Wi-Fi.

V dnešním článku se podíváme na vybraná síťová zařízení od známého výrobce D-Link. Pomůžou vám s vytvořením silné, stabilní a rychlé sítě Wi-Fi bez hluchých míst, spolehlivého kabelového připojení i se zabezpečením domácnosti.
 

Využijte toho, že rychlý a spolehlivý internet je téměř všudypřítomný, a užijte si ho doma chytře a bez omezení.

Komplexní Wi-Fi systém D-Link COVR

D-Link COVR
set 2 nebo 3 Wi-Fi routerů • pásma 2,4 a 5 GHz
• Wi-Fi ac • rychlost připojení až 1 200 Mbps
(až 300 Mbps pro 2,4 GHz a 867 Mbps pro 5 GHz)
• 3× interní anténa • USB-C • WPS tlačítko
• 2× ethernet port • MU-MIMO • Smart Steering
• Smart Roaming • rodičovská kontrola • mobilní
aplikace pro snadnou správu a nastavení

Začněme hned řešením toho, co jsme nastínili v úvodu. Pokud máte vícepatrový, členitý nebo velký byt či dům, ideálně ještě s „nepropustnými“ stěnami, nemají zpravidla běžné routery šanci jej stabilně pokrýt.

Moderní antény jsou výkonné, takže signál dost možná chytnete ve všech místnostech, ale rychlost bude nižší, případně se rovnou budete muset smířit s výpadky. Při čtení online novin nebo kontrole e-mailů je to možná skoro jedno, ale pokud byste chtěli sledovat online videa, obzvlášť ve vysoké kvalitě, nebo například hrát online hru, bude taková síť jedině k vzteku.

D-Link COVR tyto problémy řeší. Sada obsahuje dvě (COVR-C1202/E) nebo tři (COVR-C1203/E) jednotky, které vhodně rozmístíte po své domácnosti, třeba do každého patra. Stabilní a rychlou sítí tak pokryjete až 300–350 m²
(resp. u tří jednotek až 450 m²).

Samozřejmě by to nedávalo smysl, kdybyste museli zařízení neustále ručně přepojovat, ale můžeme vás uklidnit. Covr vytváří jednu síť jedním názvem, a díky technologii Smart Roaming je přechod mezi jednotkami automatický a bezvýpadkový. Lidsky řečeno: když jdete s mobilem od sklepa až na půdu, tak se mezi jednotkami cestou přepojí, ale vy to na přehrávaném videu ani rozehrané hře nijak nepoznáte.

D-Link COVR

Technologie Smart Steering zaručí, že Covr inteligentně zvolí nejrychlejší a nejméně přetížené pásmo, aby bylo vaše připojení vždy bleskurychlé. Zásadní je také podpora MU-MIMO. I když připojíte k systému mnoho zařízení najednou (dnes typicky notebook, několik smartphonů, televizor, IP kameru, chytré spotřebiče a zařízení…), bude síťový provoz efektivní a plynulý. Kombinovaná rychlost připojení je až luxusních 1,2 Gb/s (ve dvou pásmech: až 300 Mb/s pro 2,4 GHz a 867 Mb/s pro 5 GHz) a ke každému zařízení se dostane potřebný díl.

Potěší jednoduché nastavení. Jednotky jsou už po vybalení z krabice spárované a s jednoduchým zprovozněním ve třech krocích vám pomůže mobilní aplikace. Můžete také využít rodičovskou kontrolu včetně hlídání a blokování připojených zařízení.

A na závěr si zaslouží zmínku design. Už jsme si možná zvykli, že se nám v domácnosti povalují zařízení plná antén a kabelů… ale nemusí to tak být. Covr je elegantní, diskrétní. Žádné antény. Žádné blikání. Připojení může indikovat jemné bílé podsvícení, ale i to můžete vypnout. Na zadní straně najdete hlavní USB-C konektor, dva gigabitové ethernetové porty a tlačítko WPS.

D-Link COVR
Elegantní design nenarušují ani tlačítka a konektory, jsou hezky schované (barvy slouží jen ke zvýraznění).

WiFi extender D-Link DAP-1620

U signálu ještě chvíli zůstaneme. Pokud nepotřebujete tak sofistikované a výkonné řešení, jaké představuje komplexní Wi-Fi systém, může vaše problémy se slabým signálem vyřešit extender neboli opakovač. I v malém dvoupokojovém bytě se může stát, že Wi-Fi neprojde přes kvalitní stěny s keramickými vrstvami. V jednom pokoji přitom chcete pracovat na notebooku, ve druhém na televizoru streamovat 4K videa… S D-Link DAP-1620 můžete na problémy s výpadky zapomenout.

D-Link DAP1620
Slabý signál v ložnici? Decentní extender ho posílí, takže si klidně můžete na televizi streamovat 4K filmy.
 

Extender funguje přesně tak, jak byste očekávali, pokud umíte anglicky a přeložíte si doslovně název („prodlužovač“). Zařízení zachytí Wi-Fi signál a posílí ho, aby dosáhl i do míst, kde jste dříve měli s připojením problémy. Navíc má ještě jedno eso v rukávu. V nové revizi B1 umí vytvořit Mesh Wi-Fi síť, tedy pokud ho použijete s novými routery DIR-1960 nebo DIR-2660.

DAP-1620 zapojíte přímo do elektrické zásuvky a zprovozníte jej buď prostým stisknutím WPS tlačítka na něm a na routeru, nebo přes praktickou mobilní aplikaci. Pracuje v pásmech 2,4 a 5 GHz, nabídne jeden ethernetový port a dvě externí antény.

D-Link DAP1620
Principiálně to není vůbec složité. Extender „prodlouží“ dosah signálu.

IP kamera D-Link DCS-P6000LH/E

D-Link DCS-P6000LH/E
vnitřní IP kamera • detekce zvuku a pohybu
• Wi-Fi • 1Mpx CMOS snímač • 720p obraz
• 4× digitální zoom • noční vidění s dosahem
až 5 m • bezplatná aplikace MyDlink

Wi-Fi, to není jen zábava. Mluvili jsme sice o připojení telefonů a televizorů, ale kvalitní a stabilní síť je také předpokladem ve chvíli, kdy chcete ve své domácnosti zvýšit bezpečnost. Od pásem, megabitů a gigahertzů si na chvíli odskočíme k produktu, který vám v kombinacu s internetovým připojením zajistí klid v duši: k IP kameře.

Model D-Link DCS-P6000LH/E je dokonalým příkladem cenově dostupné IP kamery, pomocí které levně, ale velmi efektivně zabezpečíte domácnost či kancelář.

D-Link DCS 6000LH
Zaznamená-li kameru zvuk nebo pohyb, může vás upozornit přes mobilní aplikaci.
 

IP kameru diskrétně umístíte na vhodné místo, připojíte k síti, a ona od té doby pracuje jako nonstop hlídač. Kdykoli chcete, můžete se přes mobilní aplikaci (která také slouží k nastavení a instalaci) podívat čočkou kamery na sledovanou oblast. Bezpečnost ale samozřejmě není závislá na vaší aktivitě – kamera detekuje zvuk a pohyb, takže vás v případě potřeby sama může upozornit, když zachytí něco podezřelého. Záznamy může zálohovat do cloudu a uchovávat je tam až 24 hodin (samozřejmě je můžete také stáhnout a uchovat neomezeně dlouho). I proto je pro ni stabilní Wi-Fi tak důležitá.

Navzdory příznivé ceně nabízí D-Link DCS-P6000LH/E pěkný obraz s HD rozlišením, luxusní úhel záběru až 120°, podporu 4× zoomu, a dokonce i noční infračervené LED osvětlení. Jde o nejmenší kameru od D-Link, takže místo vám doma rozhodně zabírat nebude.
 

D-Link DCS 6000LH

Můžete být v práci, na dovolené nebo kdekoli jinde na světě a víte, že doma je vše v pořádku.

D-Link DIR-853 EERouter D-Link DIR-853/EE

V závěru se vrátíme vlastně na začátek domácí sítě. Byla by chyba psát o internetu a Wi-Fi a nezmínit naprosto základní a zásadní zařízení: router.

Poskytovatel připojení vám doma zřídí nebo odemkne zásuvku, případně aktivuje tarif na datové SIM kartě, ale o distribuci a nastavení sítě u vás doma se už musíte postarat sami. Respektive musíte si pořídit router, který se o to postará.

Moderní standardy a požadavky běžných uživatelů splňuje například D-Link DIR-853/EE. Nabízí dvoupásmový bezdrátový provoz (až 400 Mbps v pásmu 2,4 GHz a 867 Mbps v pásmu 5 GHz) a podporuje již zmíněnou funkci MU-MIMO. Bezdrátový signál z něj putuje mimořádně kvalitně přímo do vašeho zařízení, a to díky technologii TX Beamforming.

U routeru jsou zásadní dvě hlavní kategorie: nabídka portů a možnosti (a snadnost) nastavení. D-Link DIR-853/EE nabízí gigabitový WAN a hned čtyři gigabitové LAN porty, takže internet i domácí síť budou fungovat bleskurychle. Pokud místo kabelu nebo telefonní linky využíváte zmíněné datové SIM s připojením LTE/3G, využijete konektor USB 3.0, kam můžete zapojit modem.

Důležité je, že zprovoznění, nastavení i údržba routeru jsou jednoduché a přehledné, využijete k tomu intuitivní rozhraní přímo v internetovém prohlížeči. Nastavíte tam pokročilejší funkce, jako jsou VPN, QoS či rodičovská (nebo zaměstnavatelská) kontrola, ale také základní nastavení – například jestli má router fungovat jako směrovač, přístupový bod, klient, nebo extender.

Pokud chcete něco ještě lepšího, můžete zvážit nový model DIR-1960, který jsme zmiňovali už u o pár odstavců výše u extenderu DAP-1620 (v kombinaci s ním dokáže router vytvořit „bezešvou“ mesh síť). Parametry jsou na první pohled podobné routeru DIR-853/EE, ale kombinovaná rychlost připojení dosahuje až 1 900 Mbps a k dispozici máte vychytávky jako Dual Band MU-MIMO, zabudovanou funkci Speedtest nebo praktické hlasové ovládání pomocí asistentů Amazon Alexa nebo Google Assistant. Potěší také bezplatné 5leté předplatné McAfee Secure Home Platform a 2leté předplatné McAfee LiveSafe, jež vám pomůžou ochránit chytrou domácnost i mobilní zařízení.

D-Link: Pásma Wi-Fi
Vícepásmová Wi-Fi je ideální ve chvíli, kdy máte připojených více zařízení s různou prioritou.
4K streamování a online hra mají přednost a dostanou rychlé připojení. Chytrá lampička nic moc nepotřebuje.

 

***

Jak máte síť vyřešenou vy? Připojujete k domácí Wi-Fi úspěšně skvadru mobilů, bezpečnostních kamer i chytrých spotřebičů, nebo se občas potýkáte s hluchými místy a signál by potřeboval posílit?

Všechny produkty D-Link

Autor článku

Zdeněk Císař

Nejčastěji moje jméno najdete u recenzí produktů nebo představení technologií. Nevím, jak se to stalo, možná mě maminka jako malého upustila na hlavu v obchodě s elektronikou, ale zajímají mě běžné spotřebiče i ta nejpodivnější technologická hejblátka. Škrabka na brambory s vestavěným satelitním přijímačem? Sem s ní! Snažím se ale psát odlehčeně a vžít se do role uživatelů, kteří nespí s klávesnicí pod hlavou.

Všechny články od tohoto autora

Vyhledat v článcích

Vybrané produkty

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů