http://www.datart.cz?newsletter=2009_07 Nezobrazuje-li se Vám tento newsletter správně, klikněte zde
Vybíráme digitální fotoaparát
Olympus PEN E-P1 KIT

Poradíme Vám na co si dát pozor!

Při výběru nového fotoaparátu je dobré kromě designu a ceny porovnat i některé důležité parametry.

Každý výrobce uvádí různé přednosti fotoaparátů, zpravidla takové, které umí "lépe" než konkurence. Drtivá většina fotoaparátů lze srovnat podle základních parametrů, společných pro všechny značky. Ukážeme vám, jak "číst" tyto parametry tak, abyste si mohli sami vybrat, co je pro vás nejlepší:

1

počet pixelů
Počet pixelů je počtem obrazových bodů snímače, a lze z něho odvodit také maximální rozlišení výsledné fotografie, které například pro 10 Mpix snímač činní cca 3664 x 2442 Pixelů, což vám umožní vytisknout fotografii A4 v nejvyšší možné tiskové kvalitě 300 dpi. Vyšší hodnoty rozlišení dovolují fotit jemněji vykreslené fotografie, avšak velikost rozlišení "není vším". Pro zrcadlovky je plně dostačující 12-15 Mpix snímač, kompakty fotí dokonale i s 8-10 Mpix.

2

zoom
Hodnota zoomu udává, kolikrát je schopen fotoaparát opticky přiblížit focený objekt oproti obrazu, který by byl focen při použití nejkratšího ohniska objektivu.

3

objektiv - světelnost
Do určité míry je tento údaj měřítkem jakosti použité optiky. Špičkové přístroje mají clonové číslo okolo F=3 a menší. Kompaktní kinofilmové fotoaparáty mívají zpravidla F=5 až 8. Clonové číslo se také mění v závislosti na zoomu daného objektivu. Standardní objektivy tak mají světelnost například 3 na nejširším ohnisku, ale při použití nejdelšího zoomu je to už F=5,6. Ty nejlepší objektivy pak mají stejnou světelnost v jakémkoliv místě "zoomu".

4

objektiv - ohniska
Ohnisko definuje zorný úhel, se kterým je zabírána snímaná scéna. Čím kratší ohnisko, tím je záběr otevřenější a méně detailní. Krátkou ohniskovou vzdáleností se tak fotí například rozsáhlé krajinné scenérie. Delšími ohnisky snadněji opticky "přiblížíme" velmi vzdálené objekty. Ohnisko 28 mm zobrazuje zhruba 75°, 36 mm jen 62° a při 520 mm jen necelých 5° (diagonálně). Pro porovnání, lidské oko vidí zhruba jako 50mm objektiv.

Nepřehlédněte
NIKON D90 + 18-105mm VR
Digitální zrcadlovka
NIKON D90 + 18-105mm VR

Zrcadlovka s obrazovým snímačem CMOS formátu DX s 12,3 milionu pixelů a systémem zpracování obrazu EXPEED, 3palcové LCD, režim živého náhledu, videosekvence ve formátu Motion JPEG.

29 990,- Kč
Na splátky: 0,- Kč
více informací

SONY DSCW270N.CEE9
Digitální fotoaparát
SONY DSCW270N.CEE9

Kompaktní fotoaparát s rozlišením 12,1 megapixelu a záznamem videa v kvalitě 720p HD, 5x optický zoom, stabilizace SteadyShot, vysoká citlivost ISO 3200 a redukce šumu.

6 990,- Kč
Na splátky: 0,- Kč
více informací

CANON EOS 50D + EFs 17-85 IS
Digitální zrcadlovka
CANON EOS 50D + EFs 17-85 IS

Fotoaparát PowerShot A480 ZDARMA! Zrcadlovka + objektiv, 15,1Mpx snímač CMOS a procesorem DIGIC 4, ISO až 3200, 3,0" VGA LCD s živým náhledem, lehké a odolné tělo z hořčíkové slitiny.

34 990,- Kč
Na splátky: 0,- Kč
více informací

Facebook
Jaký jste typ fotografa?

Chci jen zmáčknout a fotit. Nechci nebo neumím nastavovat parametry.

Automatické kompaktní fotoaparáty osloví především zájemce o snadné zvěčnění momentek z výletu, párty nebo rodinné oslavy. Kvalitní kompaktní fotoaparát podává kvalitní výsledky, výsledné fotografie lze tisknout do běžných rozměrů, přitom je takový přístroj uživatelsky příjemný a obsluhovat ho může každý.

Jaký fotoaparát koupit? Stačí Vám kompakt!

Rád si občas parametry nastavuji, ale chci mít možnost automatického režimu.

Ultrazoomy a kompakty pro náročné umožňují základní seznámení se skutečným nastavením přístroje dle přání fotografa. Většina takových přístrojů nabízí plně automatické režimy, stejně tak jako režimy manuální, na kterých snadno vyzkoušíte, co s fotografií provede změna jednotlivých parametrů přístroje. Často se lze setkat se "sáňkami" na externí blesk a téměř pravidlem je také široká paleta příslušenství, kterým lze přístroj dovybavit. Práci bez kompromisů však limituje nejen často nevýměnný objektiv a EVF hledáček, ale i samotné technické možnosti fotoaparátu.

Jaký fotoaparát koupit? Ultrazoom nebo kompakt pro náročné!

Chci mít fotky bez kompromisů i přes nutnost vše si manuálně nastavovat a přes vyšší hmotnost těla i objektivů.

Zrcadlovky umožní práci bez kompromisů, dovolí plně manuální kontrolu nad všemi parametry, objektivy s ostřícími a zoom prstenci dovolí sledování i rychlých objektů a dějů.

Přístroj má minimální prodlevu při stisku spouště. Hledáček snímající obraz skrze objektiv zobrazuje přesně to, co bude vyfoceno a lze jím snadno manuálně ostřit. Většina zrcadlovek ale nabízí také manuální režim, který dovolí fotit všem, tedy i těm kteří nemají širší znalosti o práci s takovými přístroji. Některé zrcadlovky jsou vybaveny i přímým náhledem na displeji – bez nutnosti užívat hledáček a umí také natáčet videosekvence. I přesto je zrcadlovka nástrojem především pro ty, kteří chtějí fotit naplno a v ovládání přístroje se vyznají. Nevýhodou pak může být také vyšší váha těla a objektivu. Zakoupením těla a jednoho či dvou objektivů to nekončí, ba naopak začíná...

Jaký fotoaparát koupit? Stačí Vám kompakt!

Doporučujeme
SAMSUNG SMX-F30R
Digitální kamera
SAMSUNG SMX-F30R

Kompaktní digitální videokamera se záznamem videa na paměťové karty SD a SDHC, optický zoom 34x, CCD senzor 800 tis. px, LCD displej s rozlišením 112 tis. px a úhlopříčkou 2,7 palců.

5 029,- Kč
Na splátky: 0,- Kč
více informací

SONY KDL-32S5500
LCD Televize
SONY KDL-32S5500

Dvaatřicetipalcový LCD značkový televizor HD ready s technologií Bravia Engine 2. Kontrastní poměr 25000:1, 2 vstupy HDMI™, technologie USB Photo Viewer, vestavěný digitální tuner.

11 990,- Kč
Na splátky: 0,- Kč
více informací

SAMSUNG SMX-F30B
Digitální kamera
SAMSUNG SMX-F30B

Kompaktní digitální videokamera se záznamem videa na paměťové karty SD a SDHC, optický zoom 34x, CCD senzor 800 tis. px, LCD displej s rozlišením 112 tis. px a úhlopříčkou 2,7 palců.

5 029,- Kč
Na splátky: 0,- Kč
více informací

Uvedené ceny jsou včetně DPH, změna cen vyhrazena, za případné chyby neručíme.
Bližší informace Vám rádi poskytneme na zákaznické lince DATART (810 328 278) popř. je naleznete na www.datart.cz
Nepřejete-li si od nás nadále dostávat informace e-mailem, odhlašte se, prosím, zde.