Jak na zimní focení

Najděte správný úhel

Nejčastějším neduhem při fotografování bývá nudná kompozice. Většina začátečníků se snaží umístit objekty na střed, výsledkem je ale potom běžná fotka, která nikoho nepřekvapí.

Dejte prostor i okolí a oživte záběr třeba krásným výhledem do krajiny. Není se čeho bát, jak je vidět, modelka se na první fotografii určitě neztrácí a každý si jí všimne. Na druhé fotografii (přejeďte po snímku myší) naopak působí příliš stísněně a kompozice nemá čím zaujmout.

Na ty správné výřezy fotografií jsou výborné ultrazoomy. Dovolí vám zachytit celé panorama stejně dobře, jako přiblížit jen jediný detail. Naším vůbec nejprodávanějším modelem je Nikon Coolpix L820 s výkonným 30× přiblížením. Má 16Mpix CMOS snímač, velký 3" displej a zajímavostí je, že funguje na čtyři tužkové baterie. Snadno jej tak „dobijete“ kdekoli na cestách.

V praxi sbírá velmi dobrá hodnocení zákazníků, nadšení jsou z něj hlavně amatéři, kteří nechtějí mít žádné starosti s nastavováním expozice. Druhou výbornou volbou je také Olympus SZ-16, přiblížení má sice „jen“ 24×, je ale výrazně menší, lehčí a precizněji zpracovaný. Na přední straně například najdeme elegantní kovové prvky.Snímejte pohyb a akci

Velký rozsah zoomu vám dá i další výhody – třeba fotografovat sportovní fotky s efektním rozmazaným pozadím. Lidé se často bojí, že snímky budou rozmazané, a s fotoaparátem nepohybují. Právě to ale může snímku dodat potřebnou dynamiku.

Na této fotografii stačilo běžícího pejska hodně přiblížit, držet po celou dobu v hledáčku a mačkat spoušť. Zatímco pes je ostrý, pozadí je v pohybu a vše vypadá akčně. Na druhém snímku to pejsanovi také sluší, oproti fotografii v pohybu je už ale méně poutavý. [obrázek změníte kurzorem]

K ultrazoomu budete určitě potřebovat dvě věci – paměťovou kartu a pevné ochranné pouzdro Riva, to až půjdete fotit třeba sáňkování dětí. Kartu doporučujeme zakoupit rychlou, tedy třídy 10. Bude se vám hodit, pokud začnete natáčet i full HD videa, což oba zmíněné fotoaparáty umí. Doporučujeme pro ně prověřené karty Kingston.

Třetím doplňkem je flexibilní stativ JOBY, který využijí hlavně kreativní fotografové. Lze jej různě kroutit a přichytávat na nerovné povrchy, takže můžete získat unikátní záběry z nezvyklých úhlů. Třeba z dopravní značky.Zachyťte více světla

Že stačí k focení mobil? Kdepak, velkému fotoaparátu se nic nevyrovná. Má rozměrově větší snímač (neboli čip), takže je citlivější na světlo a zachytí více detailů. Velký rozdíl je také v použité technologii, mobily mají zpravidla levné CCD čipy, zatímco lepší fotoaparáty používají kvalitnější CMOS snímače.

Díky těmto vlastnostem pak můžete zachytit atmosféru nočního lyžování – se zářivým sněhem, bez rušivého šumu, pěkně zaostřené. Především v noci mohou být rozdíly opravdu dramatické. [obrázek změníte kurzorem]

Ty nejlepší čipy mají zrcadlovky, mívají klidně 10× větší plochu než čipy v kompaktech nebo ultrazoomech. Díky tomu je jejich citlivost na světlo naprosto bezkonkurenční, a vyznačují se tak velmi nízkou mírou šumu při focení tmavých scén. Jednou z nejoblíbenějších zrcadlovek v našem sortimentu je Nikon D3100. Je to mimořádně povedená zrcadlovka pro začátečníky, s kvalitní konstrukcí a vyspělou elektronikou.

Jen o trochu dražší je konkurence od Canonu s označením 600D. Na trhu se tento model objevil půl roku po D3100 a je to znát – má dvakrát vyšší citlivost na světlo (ISO až 6400) a fantastický výklopný displej, který pomáhá při kompozici snímků. Doporučit můžeme také Nikon D5100. Je trošku větší než D3100, takže padne do rukou lépe pánům, má také trošku větší snímač a rychlejší sériové focení (až 4 snímky za sekundu). I tento model už má výklopný displej.Propadněte efektům

Obrovskou silou zrcadlovek je také volitelné příslušenství. Můžete měnit objektivy, využívat silnější blesky, hrát si s přechodovými filtry a objevovat nové techniky.

Jedním z nejhezčích efektů je například 170° záběr pořízený pomocí extrémně širokoúhlého objektivu. Nazývá se „rybí oko“ a hojně se využívá při sportovních záběrech. Na této fotografii tak působí netypicky a hned vás chytí za oči. Běžný snímek noční oblohy na druhém snímku už tolik nezaujme. K profi výsledku přitom stačí jen tento objektiv, levná zrcadlovka a obyčejný stativ. [obrázek změníte kurzorem]

Pokud si koupíte zrcadlovku, stativu se dřív nebo později nevyhnete. Kvalitní snímač přímo vybízí k nočnímu focení a nastavování dlouhých expozičních časů, takže je pevné uchycení velmi důležité. Pro lehké základní zrcadlovky bude stačit třeba model EX-440 od Velbonu.

Nezbytností jsou pak samozřejmě pouzdra, zrcadlovka je už příliš drahá hračka na nošení jen tak v batohu. Kvalitní jsou pouzdra Caselogic a Fancier, která jsou navíc dostupná za velmi dobrou cenu. Za kartu doporučujeme kvalitní Kingston UHS-I FC G3.Točte!

Nic se nevyrovná tomu, když vzrušení zažijete na vlastní kůži. Nepůjde to popsat slovy, nepůjde to nakreslit pastelkou. Tím nejlepším, co můžete udělat, je pořídit video.

Na trhu je mnoho outdoorových kamer, se kterými můžete skákat, potápět se, lyžovat nebo jezdit na kole. Využijte toho. Natáčení je jediná cesta, jak takový zážitek uchovat navždy.

Outdoorovou kameru GoPro Hero 3 asi nemusíme představovat, záběry z ní zajisté znáte z televize. Jen díky ní máme dnes na trhu tolik kvalitních alternativ, nasadila laťku opravdu hodně vysoko. Za pozornost jinak stojí také AEE MagicCam SD21, která se snaží prodrat na výsluní nižší cenou a bohatším příslušenstvím.

K oběma kamerkám doporučujeme extrémně rychlé microSD karty A-Data UHS-I Premier s rychlostí třídy 10.
V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů