jak si správně vybrat Pevný disk?

Dnes vám objasníme malou záhadu. Víte, kam se ukládají data? Přece na úložiště! Pokud si pořizujete nový notebook či počítač a jsou pro vás pojmy HDD a SSD jako španělská vesnice, jste tu správně! S námi budete mít jasno za pár minut!

HDD a SSD jsou základní součástí každého počítače, tedy přinejmenším jeden z nich. HDD (hard disk drive, pevný disk) i SSD (solid-state drive) jsou paměťová zařízení, na která můžete ukládat nebo zálohovat data – a to jak software operačního systému a internetový prohlížeč, tak i běžné soubory.

SSD a pevné disky

HDD

HDD

Potřebujete velkou kapacitu za nízké náklady? Pokud jste ochotní slevit z rychlosti, bude vám nejspíše vyhovovat pevný disk. Jeho nevýhodou je také 2-3× vyšší spotřeba.

Harddisky mají výhodu v tom, že nabízí obrovskou kapacitu (běžně několik TB, terabajtů), a přitom jsou cenově dostupné – cena za 1 GB prostoru bývá relativně nízká. I to je důvod, proč jsou navzdory všem výhodám SSD disků, pořád úspěšné. Pevné disky se díky své kapacitě hodí na ukládání velkého množství dat, zejména multimédií (videí, filmů, hudby a fotografií). Jsou také vhodné jako záložní médium nebo se používají jako externí disky, které lze přenášet a připojovat k různým počítačům. Nevýhodou klasických pevných disků je systém ukládání jednotlivých dat každého souboru na mnoho míst zároveň, což způsobuje tzv. „fragmentaci“ dat a tím i zpomalení přístupu k jednotlivým souborům.

SSD

SSD

Jsou čím dál oblíbenější, a to především u notebooků. Jejich uživatelé si je zamilovali pro jejich bleskovou rychlost, tichý chod a mechanickou odolnost.

Solid-state disky neobsahují žádné pohyblivé součástky – žádné čtecí hlavy a plotny – takže jejich rychlost čtení a zápisu neomezují otáčky. Díky tomu jsou nejen rychlejší, ale také tišší, odolnější a úspornější. Nemusíte se tolik bát otřesů, nemusí být v počítačové skříni umístěny rovně ani příliš nezatěžují baterii v notebooku.

Zvýšení rychlosti při práci se soubory je opravdu znatelné. SSD se hodí jako hlavní disk do každého počítače, tzn. disk, na kterém je nainstalovaný operační systém a základní software, například kancelářský software a internetový prohlížeč. Jsou také velmi vhodné do notebooků. U nových jde pomalu o standard, staré pro změnu výrazně zrychlí, pokud za původní pevný disk vyměníte bleskový SSD. Nevýhodou je, že kapacity bývají menší a cena za 1 GB dat naopak vyšší, i když dlouhodobě má klesající tendenci.

SSD + HDD

SSD + HDD

Množství notebooků nabízí kombinaci obou disků, menší SSD pro rychlý systém a instalované aplikace a vedle něj HDD s velkou úložnou kapacitou pro vaše média.

Který vybrat? Ideálně oba.

Představili jsme si HDD i SSD, zbývá tedy už jen rozhodnout o koupi. Spotřebu a odolnost můžeme dát při běžné praxi stranou, soutěžit mezi sebou budou hlavně kapacita a rychlost. Kombinaci obou disků jednoznačně ocení hráči moderních videoher (ty vyžadují mnoho desítek GB prostoru), milovníci filmů a seriálů a další uživatelé, kteří potřebují ukládat velké množství dat. Harddisky jsou také ideální na zálohu a jsou téměř nutností pro fotografy, grafiky, designéry, architekty a další uživatele, kteří potřebují ne ukládat, ale odkládat velké množství dat.

SSD je naprosto ideální jako systémový disk a disk, na který nainstalujete nejpoužívanější software (klidně i dočasně tu jednu právě hranou hru). Windows i Word se spustí za pár sekund, prohlížeč bude mít rychlejší reakce a všechno poběží opravdu viditelně, citelně rychleji.

více zde

Hlavní výhody ssd disku

Rychlé jako blesk

Už žádné čekání! SSD disky spustí váš počítač či notebook nebo otevřou jakoukoliv appku raz dva.

Tichý a odolný

Vibrace a časté zahřívání? S tím se u SSD disků nesetkáte, jelikož neobsahují žádné pohyblivé části.

Efektivita na prvním místě

Efektivní a úsporný provoz SSD disků vám zajistí delší výdrž baterie u přenosných počítačů.

Pro více informací o pevných discích klikněte zde.

potřebuju vybrat notebook

V porovnávači máte 0 produktů Porovnat produkty Porovnat 0 produktů